Про свято Спаса

Українські свята та їх традиції є колоритними, дивовижними і різними. Літо особливе тим, що ми святкуємо три Спаса: Свято Маковея (Медовий Спас), Яблуневий Спас, Хлібний Спас(Успіння Пресвятої Богородиці). Кожен Спас особливий і має свої відмінності.

Перший, народна назва свята Маковія, Медовий Спас або Спас на воді, святкуємо 14 серпня. Проголосили його в честь винесення частини хреста, на якому був розп’ятий Спаситель з імператорського палацу до храму Святої Софії.

Свято припало на період коли мак достигав його збирали і висушували. Поступово хліборобні і церковні звичаї переплелись і появилась нова традиція освячувати зілля: м’яту, мелісу, руту, любисток, чебрець; квіти: чорнобривці, гвоздики, айстри та інше, а головне мак у маківках. М’ята оберігає від напастей і приносить щастя, соняшник грає роль сонця, що освітлює і зігріває будинок, дикий мак або мак-видюк (у його маківці при достиганні утворювалися дірочки, через які висипалося й розсіювалося зерня, воно є настільки дрібним, що його дуже важко побачити і вдень) розсіює темряву. Якщо мак-видюк освятити три, сім або дев’ять разів (а святити можна на Маковея й на Великдень), то сила маку стає непереможною. Таким маком обсипали поріг хати або хлів і вірили, що ніяка нечисть знеможе зайти в дім, бо доведеться зібрати все дрібнюсіньке насіння, а це займе час до світання. Освячений мак зберігали біля образів аж до наступної весни, а потім розсіювали по місту для врожаю. Сушені квіти дівчата вплітали в коси на Благовіщення.

Яблуневий Спас

Другий, Яблуневий Спас або Преображення Господнє, святкуємо 19 серпня. Преображення Господнє вважається великим святом – другим після Великодня та Різдва. Важливо, щоб у цей великий день християни які йдуть у церкву, храм виявили щире бажання наблизитися до божественного через каяття і прощення гріхів. Незвичайна божа благодать яка сходить під час богослужіння нагадує нам, що ми повинні бути добрішими до оточуючих, робити добрі вчинки і дотримуючись заповідей Божих. Також у такі великі свята таїнства сповіді і причастя набувають особливого значення.

Згідно біблійних переказів саме у цей день Ісус Христос молився на горі Фавор,  після чого на нього зійшла благодать Господня. Христос Преобразився-показавши свою Божественну сутність. Його обличчя осяяло, з неба спустилася хмара звідки Голос промовив, що Ісус це Син Божий.

Цитата від св.Матвія 17(1-2): «А через шість день забирає Ісус Петра, і Якова, і Івана, брата його, та веде їх осібно на гору високу. Він перед ними переобразився: обличчя Його, як те сонце, засяло, а одежа Його стала біла, як світло.»

У цей день християни йдуть до церкви, відвідують храми освячуючи свої кошики наповнені різноманітними фруктами. Господині клали садовину – яблука, сливи, виноград і т.д., бажано з свого саду і мед, а також обжинкові вінки або жмут колосся жита і пшениці. Звичай благословляти плоди походить з Єрусалиму, саме в ту пору дозрівав виноград, який в цей день освячували.

Яблуневий Спас це третій літній день, коли прийнято поминати померлих(перші два-Страсний Четвер і Зелені свята). Перед Спасом є два тижні посту-«Спасівка». Кажуть, що спасівка це продовження Великого посту. Бог призначив для Великого посту дев’ять тижнів, а святі отці просили Бога, щоб щось із цим зробив, бо людям важко витримати довгий піст. Тоді Бог розділив піст на дві частини: сім тижнів перед Великоднем і два перед Спасом. Тому спасівку треба так само постити як і у Великий піст.

Існують народні прикмети на це свято:

Прийшов Спас – бери рукавиці про запас.
Якщо у на Спаса немає дощу, то це прикмета, що буде гарна суха осінь. Дощів небагато буде.
Якщо траплявся дощ – осінь буде мокрою, а зима теплою.

Третій, Хлібний Спас (Успіння Пресвятої Богородиці), святкуємо 29 серпня. Одне з головних свят (є дванадцять) у році. Свято пов’язане з Успінням (смертю) Божої Матері, що означає завершення її земного життя і піднесення до Сина і Господа нашого. Одного разу під час молитви архангел Гавриїл явився Матері Божій і повідомив про швидку кончину та звелів не боятися смерті. Архангел вручив Діві Марії гілку райського дерева, яку слід було нести перед труною Богородиці під час поховання. За проханням Діви Марїі апостоли які проповідували у всьому світі чудесним чином зібралися на хмарах в Єрусалимі, щоб попрощатися з нею. Богородиця обіцяла навіть після своєї смерті підтримувати віруючих і підносити молитви за них Богові. Люди, які моляться до ікони «Успіння Пресвятої Богородиці» покладають свої молитви до небес просять захист для своїх дітей і дорослих.

В цей день пекли перший хліб з нового врожаю, а згодом влаштовували ярмарки.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *