Як правильно пити воду, і навіщо це робити?
Про те, що в раціоні будь-якої людини має бути присутня питна вода, знає кожен. Але не кожен здогадується, як правильно пити воду, через що настільки важливо не замінювати її на будь-які інші напої. І до чого може привести недолік такої рідини в людському організмі.Вода буває різна: яку вибрати?
Вода – важливий природний елемент. Лікарі впевнені, пити воду корисно і навіть необхідно під час певних хворобливих станів, наприклад, при отруєннях, в період лікувальної або коректуючої дієти і просто регулярно. Адже людський організм більшою мірою складається саме з даної рідини.
Ця природна рідина може бути різною: газованою і негазованою, «живою» і «мертвою», збагаченою різними додатковими елементами і чистою, з смаковими і вітамінними добавками, різної температури. Яку воду слід пити, щоб не завдати собі шкоди? І яку воду краще пити для зміцнення здоров’я, підтримки тонусу?
Яку воду треба пити: найбільш сприятливі варіанти
- Рідина з джерел або колодязів, розташованих в екологічно чистих місцях, є «живою» і максимально корисною. Вона не містить зайвих домішок, може бути збагаченою мінеральними елементами, необхідними для підтримки гарного самопочуття.
- Тала вода, а також отримана в процесі заморозки.
- Переймаючись питанням, чи корисно пити газовану воду без добавок, необхідно враховувати стан здоров’я. Подібна вода не є забороненою для пиття, однак, від подібної рідини краще відмовитися людям, схильним до здуття живота, газоутворення або відрижки.
- Вибираючи між збагаченою лугами і слаболужною водою, віддавати перевагу слід другому варіанту.
- Фільтрована вода, також є вдалим вибором, так як після процесу очищення в ній зберігається досить корисних властивостей, необхідних для злагодженої роботи людського організму.
Однак в сучасному суспільстві людина найчастіше вживає воду, яка пройшла деяку термічну обробку. Чи корисно пити кип’ячену рідину і чи не шкодить вона здоров’ю?
Кип’ячена вода вважається «мертвою», так як тепловий вплив знищує не тільки шкідливі домішки і бактерії, але і позитивні сторони питної води. Вона може втамувати спрагу і заповнити втрати вологи, але не несе більше ніякого додаткового впливу, не здатна поліпшити самопочуття або допомогти при захворюваннях. Тому, розбираючись, чи варто пити кип’ячену рідина, потрібно чітко уявляти, яка місія «покладається» на неї.
Яку воду пити кип’ячену чи сиру, бажаючи не нашкодити організму? Сира вода, яка не пройшла фільтрації, містить багато «важких» домішок, велику кількість хлору і лугу, є «жорсткою», а також в ній знаходяться небезпечні для здоров’я бактерії. Тому абсолютно неочищену водопровідну воду не можна вживати, особливо дітям.
Звичка випивати певну кількість рідини протягом дня повинна формуватися з дитинства. Адже ні чай, ні соки, ні будь-які інші напої не здатні заповнити в організмі втрачаємо протягом доби вологу. Однак для смаку, а також в ряді випадків для більшої користі чисту водичку можна поєднувати з деякими додатковими компонентами.
З чим можна пити воду?
- З лимоном; допустимо розбавляти великою кількістю рідини свіжовичавлений цитрусовий сік або ж настояти водичку, кинувши в неї лимонну часточку. Подібний напій потрібно пити для поліпшення травлення, усунення гострого почуття голоду.
- З медом; медова вода вважається прекрасним помічником в боротьбі з запорами, поганою роботою кишечника, також вона сприятливо впливає на очищення печінки. Однак на ніч пити подібний напій не рекомендується. Розводити ложку солодкого (НЕ гречаного) меду слід в теплій воді.
- Чи можна пити воду з сіллю або цукром? Ні той, ні інший варіант не є забороненим. Але цукрова вода не принесе користі, хоча може спровокувати стрибок цукру в крові. Розводити сіль у воді – не найкращий вибір. Лікарі радять запивати щіпотку солі декількома склянками води, це допомагає виводити шлаки з організму.
Тому важливо знати не тільки яку воду потрібно пити, але і яким чином правильно вживати дану рідину протягом доби. Адже ненормоване питво може виявитися марним з точки зору роботи організму і нанести шкоду людині.
Загальні правила і рекомендації щодо вживання води
Шукаючи відповідь на питання, як правильно пити воду протягом дня, слід запам’ятати ряд основних моментів, а також врахувати деякі нескладні рекомендації. Подібне дозволить не тільки успішно втамувати спрагу, але і допомогти всім системам організму працювати злагоджено.
Основні правила того, як і коли пити рідину протягом доби
- Слід привчити себе щодня після сну випивати до 2-х склянок чистої, але не крижаної рідини. Навіщо пити воду вранці натщесерце? У процесі сну людина втрачає до 900 мл вологи, що йде з диханням і потім. Тому, щоб не було відчуття зневоднення, щоб зарядити організм новими силами, «пробудити» його і запустити всі життєво важливі процеси, потрібно заповнити втрату води.
- Є і друга підстава, навіщо пити воду вранці натщесерце. Вранці в порожньому шлунку рідина не затримується занадто довго, проникаючи в кишечник. Завдяки питву в такий час відбувається очищення травної системи від залишків їжі, запобігаючи процесам гниття і бродіння, позбавляючи від ризику утворення калових каменів. А також очищаючи нирки і сечовий міхур.
- Крім ранкового пиття, обов’язково потрібно вживати хоча б склянку води кімнатної температури за 40 хвилин до трапези. Навіщо пити воду перед їжею? Така звичка допомагає розбавити шлунковий сік, що важливо при підвищеній кислотності, сприятливо позначається на травленні, особливо якщо в організм потрапляє важка їжа. Також це сприяє більш швидкому насиченню, допомагає під час процесу схуднення.
- Протягом дня треба випивати деяку кількість води після кожного походу в туалет, заповнюючи втрату рідини. Також слід вживати рідину в більшій кількості людям, які приймають різні медикаменти, в тому числі і сечогінні засоби або препарати від запорів, які зловживають кавою, чаєм і алкоголем.
- Чи корисно пити водичку великими порціями? Ні. Пиття рідини у великій кількості за один раз створює серйозне навантаження на нирки, негативно впливає на обмінні процеси в організмі. Тому потрібно пити невеликими порціями кожну годину-півтори, роблячи повільні ковтки.
- Під час прийому їжі у багатьох людей є звичка запивати їжу. Чи припустимо пити воду під час їжі? Цілком, якщо температура рідини знаходиться хоча б на кімнатному рівні, а її кількість порівняно невелика. Особливо важливо пити воду під час їжі для кращого розжовування і розм’якшення сухої, твердої їжі. Це сприяє кращому перетравленню продуктів. Від пиття після обіду або вечері краще утриматися протягом півтора-двох годин.
- Важливо запам’ятати, що ніколи не можна ігнорувати почуття спраги, яку слід вгамовувати чистою водою. Крім того, нерідко сильне відчуття голоду є сигналом про нестачу вологи в організмі.
- Кількість води, необхідне людині щодня, варіюється в залежності від статури, умов і ритму життя. Однак існує правило, що потрібно випивати хоча б 2 літри на добу чистої рідини для підтримки організму в тонусі. Індивідуальну ж норму вживання води можна обчислити двома варіантами:
- на 1 кг ваги людини в добу необхідно до 40 мл чистої рідини, отриманої в процесі пиття;
- кількість води повинна дорівнювати або бути трохи більше загальної кількості вживаних з їжею калорій.
Як правильно пити воду протягом дня: додаткові рекомендації
- Якщо випивати склянку рідини на ніч, можна знизити ризик інфаркту та інсульту. Але не слід у великій кількості пити воду до відходу до сну, це може спровокувати додаткову набряклість, а також відчуття важкості.
- Чи потрібно випивати обрану водичку до або після фізичного навантаження, зарядки, тренування в спортивному залі? Пиття необхідно і під час занять спортом, так як з потом йде велика кількість вологи, і після. Вжита вода з додатковими вітамінними компонентами до фізичної активності сприяє кращим результатам тренування.
- У жарку пору року, в період сильних холодів, а також в ситуації надто сухого повітря кількість випиваємої рідини повинна бути збільшена.
- Яку воду треба пити: холодну чи гарячу? Холодна вода негативно позначається на процесі травлення і може спровокувати болі в шлунку, запори. Гаряча вода також не приносить користі організму, змушуючи його витрачати багато енергії на охолодження. Тому споживана протягом дня рідина повинна бути кімнатної температури, не вище 38 градусів.
- Багато рідини слід випивати під час простудних захворювань, хвороб, супроводжуваних підвищеною температурою тіла, інтоксикаціях різного порядку.
- Чиста вода допомагає швидше вивести з людського організму хвороботворні бактерії, стабілізувати температуру тіла.
Чим загрожує брак води в організмі?
Вода є необхідним елементом для життя і розвитку будь-якого живої істоти. Але що буде, якщо людина навмисно відмовиться від вживання рідини? Поступово всі процеси в організмі почнуть давати збої, нестача вологи призведе до порушень психічного характеру, негативно позначиться на роботі мозку, відіб’ється на клітинному рівні. І через 72 години призведе до летального результату. Тому питання, чи потрібно пити воду, не може мати відповіді негативної.
Деяку кількість цілющої вологи людський організм отримує з їжею. Однак цього недостатньо, щоб зберегти стабільну роботу всіх внутрішніх процесів. Супи, чаї, трав’яні відвари і інші напої не можуть бути альтернативою для чистої питної рідини. Якщо мало пити води, можна спровокувати розвиток зневоднення в організмі, яке має ряд яскраво виражених проявів, а також викликати ряд патологічних проблем, пов’язаних з фізичним і психічним здоров’ям.
Деякі можливі наслідки від малого вживання рідини
- Порушення в роботі шлунково-кишкового тракту, що призводять до запорів, різних захворювань кишечника, шлунка, підшлункової залози, печінки.
- Сухість і в’ялість шкіри, ламкість і тьмяність волосся.
- Захворювання суглобів.
- Перебуваючи в режимі малої кількості вологи, мозок посилає сигнали процесам, що протікають всередині організму, провокуючи забирати рідину з клітин і тканин кісткової системи. Це загрожує крихкістю кісток.
- Сильні головні болі часто є результатом недостатнього вживання водички.
- Порушення уваги, пам’яті і мислення, координації рухів.
- Слабкість, стомлюваність, поганий сон, поганий настрій, агресія і схильність до депресивних станів.
- Скупчення отрут і токсинів в організмі, які не виводяться, отруюючи людини зсередини і провокуючи різного роду важкі хворобливі стани. Також відчутно страждає імунна система.
- Нестача води може спровокувати цукровий діабет, негативно позначитися на гормональному фоні.
- Мале споживання чистої води викликає ризик розвитку онкологічних захворювань, в тому числі раку молочної залози, шлунка, сечового міхура.
- Різні варіанти хвороб нирок.
- Утворення каменів і піску в жовчному міхурі.
- Раннє і прискорене старіння також обумовлено недостатньою кількістю вологи.
- Розвиток захворювань крові.
- Виникнення склерозу і різного роду захворювань нервової системи.
Варто пам’ятати, що надмірне вживання рідини може негативно позначитися на самопочутті, спровокувавши водну інтоксикацію. Тому слід прорахувати свою індивідуальну норму споживання.
Бажаючи зберегти здоров’я, піклуючись про свій організм і прагнучи продовжити життя, слід взяти в звичку пити щодня достатню кількість води. Віддаючи перевагу «живій» водичці, вже через кілька днів можна відчути її сприятливий вплив, наповнивши життя енергією і гарним настроєм.