Як врятуватися від спеки?

Ви почуваєте себе «вареним», голова не думає, зовсім сил немає і мучить безсоння? Надворі літо, а відтак спека це нормально!

Особливо страждають від спеки люди з серцево-судинними захворюваннями (у них спека може спровокувати серцевий напад), легеневими захворюваннями (дефіцит кисню в розжареному повітрі нерідко стає причиною задишки) і маленькі діти (їх механізми терморегуляції ще недосконалі, через що вони переносять жару важче, ніж дорослі).

Якщо Ви не відноситеся до групи ризику, то найбільша неприємність, яку можна чекати від гарячої обстановки – це сонячний чи тепловий удари. Перший розвивається у відповідь на пряму дію сонячних променів на голову, другий – від розсіяної жари і загального перегрівання. Ці стани супроводжуються порушенням водно-електролітного балансу і розладами кровообігу. Але симптоми при них однакові – це різка загальна слабкість, загальмованість, головний біль, запаморочення і шум у вухах. У дітей це може супроводжуватися блювотою.

ПЕРША ДОПОМОГА

Якщо Ви бачите людину з ознаками теплового або сонячного удару, що починається, відведіть його в тінь, на місце, що продувається повітрям, дайте випити холодної води і покладіть на голову холодний компрес (наприклад, попросіть в найближчому кіоску пляшку з холодним напоєм і прикладіть її до голови). Такі ж пляшки треба прикласти до шкіри в місцях, де близько до її поверхні проходять великі судини. Так кров «охолоне» найшвидше.

У важчих випадках треба обгорнути потерпілого змоченим у воді простирадлом або просто облити водою з голови до ніг. Якщо після цього стан не покращується, викликайте невідкладну допомогу.

ЩО ЇСТИ?

МОЖНА:
Рибу. Зовсім відмовлятися від тваринного білку не можна. Але якщо м’ясо перетравлюється довго, то риба – швидко, тому не створює жарового ефекту.

Овочі і фрукти. Огірки, помідори, капуста, сливи, ягоди багаті вологою, причому, на відміну від напоїв, тут вона обмежена клітковиною, яка не дає їй відразу “вилитися” з продукту. Тому, з’ївши овочевий або фруктово-ягідний салат, в шлунку можна створити водне депо. Вода з нього потраплятиме в організм поступово, у міру переварювання.

Не МОЖНА:
М’ясо. Переварювання м’яса, особливо жирного, викликає тривалий прилив тепла, тобто якраз те, що в спеку треба менше всього.

Солодощі. Солодке дає найшвидший прилив тепла (хоч і нетривалий), тому краще забудьте про солодке до холодних часів.

Солоне. Сіль затримує рідину в організмі, через що сповільнюється потіння, тобто організм гірше охолоджується.

ЩО ПИТИ

МОЖНА:
Воду з соком лимона. Краще всього вгамовують спрагу кислі несолодкі напої. Найпростіший напій, який можна приготувати самому, – витиснути в пляшку з мінеральною водою сік лимона (пропорція – сік одного лимона на 3л води). Щоб не було обезводнення, в спекотні дні за день треба випивати не менше 3л. Ще один варіант, який ефективно вгамовує спрагу – квас. Він теж має помірно кислий смак. Напій має бути охолодженим і його треба пити повільно. Якщо пити швидко – можна заробити ангіну.

Соки-фреш. У спеку краще всього пити фреші з цитрусових, селери і ківі – вони містять трохи цукру, зате багаті вітаміном С, який тримає в тонусі судини і не дає їм “розклеюватися”.

Відвар м’яти. На ніч бажано пити відвар м’яти – він заспокоює нерви і дозволяє швидше заснути в спекотну ніч. Траву м’яти можна купити в аптеці, заварювати так: 1 ч.л. на 250 мл окропу, настоювати під кришкою до охолодження (близько 30 хв.).

Тут ми пропонували кілька рецептів смачних і популярних напоїв які допоможуть освіжитись в літню спеку, однак при сильній спеці слід врахувати написане в цій публікації.

Не МОЖНА:
Лимонад. По-перше, чим солодший лимонад, тим більше після нього знову хочеться пити, тому почуття спраги він тамує погано. А по-друге, від солодкої води може підвищитися артеріальний тиск. З тих же причин не варто пити соки в пакетах.
Спиртне. Холодне пиво зазвичай не п’ється маленькими дозами – в справу йде мінімум пляшка. А оскільки будь-яке спиртне затримується в організмі довше, ніж вода, то це створює підвищене навантаження на серце. А вже міцні спиртні напої в спеку і зовсім категорично протипоказані – вони викликають прилив тепла і підвищують ризик перегрівання.

Молоко. Співвідношення поживних речовин у цього напою таке, що він посилює спрагу, тому зовсім не годиться для пиття у спеку.

КОРИСНІ ПОРАДИ

1. Не зловживайте сонячними ваннами. Без небезпеки для здоров’я на сонці можна знаходитися тільки до 11 годин ранку і після 17 годин дня.

2. Якщо у Вас немає кондиціонера, завішуйте вікна мокрими простирадлами – так спека менше проникатиме в приміщення.

3. Одягайтеся в тонкий одяг. Краще всього від тепла захищають льон і шовк, причому світлих кольорів. А ось тісний, закритий, темний, синтетичний одяг, а також краватки і ремені зменшують тепловіддачу, затримують тепло і підвищують ризик перегрівання, тому для спекотного дня вони не годяться.

4. Носіть головний убір. Тканина захистить голову від прямої дії сонячного тепла і перегрівання.

5. Не надівайте масивних металевих і кам’яних прикрас: ці матеріали швидко нагріваються і служать провокаторами перегрівання.

ЯК ДОПОМОГТИ ДІТКАМ

Ті, у кого зараз є діти до двох років, не з чуток знають, як важко малюкам переносити спеку. Як же полегшити їм життя?

* Ваш час для прогулянки – до 11 і після 17.
* Дотримуйтеся такого режиму годування: з 11 до 17 – більше рідини (компоти, чаї, кисломолочні напої), а м’ясо, овочі і каші – в решту часу.
* Влаштовуйте профілактичні водні процедури. Найменших – 4-5 раз в день обтираємо. Для цього м’який махровий рушник опускаємо у воду (32-35 градусів), віджимаємо і протираємо ручки, ніжки, животик і спинку.
* Якщо в кімнаті задушливо і немає іонізатора, зволожте повітря за допомогою пульверизатора і поставте на високі шафи ємкості з холодною водою або повісьте мокрі рушники навколо ліжка.
* Ще одна дитяча проблема літнього часу – попрілості. Щоб їх не було, частіше залишайте малюка голеньким, без памперса.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *