Адаптація дитини до школи

Як організувати життя учня в перші шкільні місяці, щоб адаптація до суворих навчальних буднів пройшла якомога м’якше?

Навчальний рік тільки почався. І всі – батьки, учителі, учні – сподіваються, що він пройде без проблем, конфліктів і непорозумінь. За літо дитина зміцніла і відпочила. А ще звикла лягати спати пізно і ганяти цілий день на велосипеді і слово «потрібно» з її лексикону кудись пропало.

У перші шкільні місяці потрібно м’яко і терпляче привчати дитину до шкільного режиму і учбової праці. Основні правила організації роботи школяра прості і більшості батьків відомі, але, проте, дотримуються далеко не усіма, тому варто їх нагадати.

Батькам треба бути більш терплячими

Не можна вимагати від дитини, щоб вона увійшла до «учбової колії» відразу. Адаптаційний період звикання до школи триває увесь перший місяць, а то і довше. В період навчання у дитини з’являється багато обов’язків: виконувати завдання, дотримуватися дисципліни, і – найважче – самому стежити за часом.

Скільки б дорослі не повторювали народні мудрості ніби: «Зробив діло – гуляй сміло», дитині буває важко зрозуміти, чому її лають за безвідповідальність, адже, за її уявленням, вона пограла «зовсім трохи», але якось несподівано настав вечір))) Дорослим на цей період слід запастися терпінням.

Неврологи рекомендують використати у вересні метод «пряника»- не «пиляти» за оцінки, не лаяти і не обсмикувати.

Режим… і ще раз режим!

Тема збереження здоров’я школярів сьогодні, на думку фахівців, одна з наболілих. З розвитком інформаційних технологій фізичний стан учнів стає гіршим. Надто багато часу діти проводять перед комп’ютером і телевізором. Між тим, щоб працездатність підвищилася, слід гуляти на вулиці. Дітям 7-10 років дихати свіжим повітрям треба 3 години в добу! Це значно підвищує працездатність. Учні середніх і старших класів повинні проводити на вулиці не менше 2 годин щоденно. Не можна позбавляти дітей прогулянок в покарання за погані оцінки. Від цього вони краще вчитися не стануть. Спати діти повинні багато. Недосип на дитячому організмі позначається гірше, ніж на дорослому. Малюки повинні спати не менше 10-ти годин, більш старші дітки – 8-9 годин. У десять годин вечора в дитячій кімнаті має бути вимкнуте світло. Інакше перші два уроки учень спатиме в школі.

Уроки треба робити вчасно

Адаптація дитини до школиЯкщо дитина сідає за уроки, коли мама приходить з роботи, то вона дуже швидко втомлюється, навіть якщо до цього декілька годин відпочивала. У сім-вісім годин вечора нервова система дитини вже переобтяжена і навчання в такий час малоефективне.

Оптимальний термін для виконання домашніх завдань – з 15.00 до 16.00 для молодших школярів і з 15.00 до 18.00 – у інших.

Письмові завдання дітям шести-восьми років даються ще складно. У них не розвинені дрібні м’язи кисті, недосконала координація. Під час виконання домашніх завдань у дитини підвищується тиск, частішає серцебиття. Тому батьки мають бути максимально уважні до здоров’я малюка.

Для боротьби з вересневою втомою дітям потрібний і особливий режим харчування
На щастя, осінь дає можливість наситити меню вітамінами. Фахівці вважають, що особливо корисні овочі і фрукти, вирощені в рідному кліматичному поясі.

І як казав відомий мультиплікаційний герой: «Спокойствие, только спокойствие!!!»
Що робити, якщо дитина заявила, що не хоче робити уроки? Варто пояснити, що виконання домашніх завдань ціниться на одному рівні з роботою дорослих.

Під час виконання уроків дитиною усі домашні повинні ходити навшпиньки, адже якщо татко працює, то у будинку тиша.

Тоді дитина відчує свою значущість і зрозуміє важливість уроків. Не варто лаяти учня за двійки. Краще поговорити з учителем і постаратися зрозуміти причину незадовільної оцінки знань.

Вчителька для школярів – дуже значима людина. Саме від неї залежить, полюбить дитина процес навчання або відноситиметься до нього як до важкої повинності. Але це ще не усе – її відношення позначиться на самооцінці учня, а це, як правило, зберігається надовго.

І навіть батьки не завжди в силах це змінити – авторитет вчительки у молодших школярів дуже великий. Так що якщо батьки відчули, що вчителька явно не любить дітей і відноситься до них відповідно(таке рідко, але буває), то кращий вихід – перевід в інший клас або школу. Тільки потрібно переконатися в об’єктивності своєї оцінки, інакше переводити дитину доведеться щороку.

Школу можна прогуляти?

Якщо настрій дитини на нулі, якщо видно, що вона сильно втомилася – потрібно вживати екстрені заходи. Можна не відправляти її в школу на один день і погуляти разом з нею за містом. Головне – не сидіти в квартирі, не «підтягувати хвости» в навчанні, не робити уроки наперед. Потрібно забути про школу хоч би на один день.

Якщо життя учня перетворюється на гонку з перешкодами: з школи – на секцію, з секції – на курси, то дитина, не витримавши навантаження, «ламається». Відсоток дітей з різними неврологічними порушеннями більший серед завантажених різними додатковими гуртками і секціями.

Тому не варто з перших же днів вересня завантажувати дітей додатковими заняттями. Потрібно дати їм час звикнути хоч би до стандартного учбового навантаження, а потім вже відправляти будувати авіамоделі або освоювати особливості шахової гри.

Успіхів у навчанні!!!

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *