Як зустрічають Новий рік та Різдво у світі

Новий Рік – це загадкове свято яке з нетерпінням чекають у всьому світі. Це, мабуть, єдина знаменна подія, що протягом століть і щорічно відзначається людьми у всіх країнах і на всіх континентах.
Починаючи з 1752 року Новий Рік відзначать 1 січня. Зараз святкування Нового Року об’єднує весь світ, а традиції святкування цього свята такі різноманітні, що робить його дуже чарівним і загадковим. Кожна країна по своєму зустрічає і проводжає Новий Рік, але в цьому святі є такий символ, що об’єднує всіх і без якого не обходиться жоден – це Санта Клаус, святий Миколай, дід Мороз. Його з нетерпінням чекають усі малюки (навіть дорослі) вони напередодні намагаються бути особливо чемними, слухняними. Найменші просять батьків разом з ними написати листа з побажаннями і «великим» списком подарунків. Ця магія свята така проста і щира, що надихає на нові добрі справи і чисті думки.

Повір’я як Новий Рік зустрінеш, так його й проведеш знають усі, тому завжди люди стараються бути в компанії своїх найближчих, коханих, рідних. Ми завжди чекаємо від цього свята чудес, нових успіхів, щастя й зустрічаюємо його відповідно до традицій свого народу. Це як почати читати нову книжку в якій не буде нічого паганого, тільки гарна історія з щасливим кінцем.

Я пропоную помандрувати світом і бачити звичаї і традиції народів світу. Поїхали!

Новий Рік у Великобританії

Новий Рік у Великобританії

Подарунки, якими обмінюються англійці зазвичай однакової вартості. Між рідними виникла така традиція розподіляти подарунки методом жеребкування. Чудовий спосіб привітати своїх рідних і близьких з Новим Роком і Різдвом це обов’язково надіслати листівку з різдвяним сюжетом. Велике значення має підготовка до Нового Року, в будинку повинен панувати зразковий лад: всюди прибрано, помито,столове срібло начищене, ліжка застелені, борги сплачені.

Коли північ ступає на поріг, то господар відкриває широко двері тим самим ніби випускає Старий Рік і запрошує Новий Рік. Потім всі дружно і голосно співають пісню “Чи забути колишнє кохання” і чекають першого гостя. Значення першого гостя дуже важливе від того хто перший переступить поріг дому залежить благополуччя і щастя сім’ї в наступному році. Дуже добре буде якщо першим в будинок зайде рудоволосий чоловік, адже рижий колір самий щасливий. Чого, нажаль, не можна сказати про жінок особливо білявок та брюнеток, бо вони приносять нещастя. У Нортумберленді й на острові Мен не люблять тих, хто страждає на плоскостопість; шотландці дуже не люблять зовнішні вади – небажаним гостем є кульгавий, той, чиї брови сходяться, у кого недобре око. Якщо так сталось, що перший гість був не зовсім той кого ви очікували, не гарячкуйте, киньте дрібку солі у вогонь, заговоріть з гостем першим, повісьте над дверима хрест із гілочок, скріплених червоною ниткою.

Іти в гості з пустими руками не слід потрібно принести із собою для господарів корж, віскі й маленький шматочок вугілля. Вугілля треба кинути в сімейний камін і побажати, щоб вогонь у будинку палав вічно.

Новий Рік в Німеччині

Новий Рік у Німеччині

В Німеччині Різдво – свято сімейне. Вся родина повинна неодмінно зібратися за святковим столом. Вся сім’я обмінюється подарунками і ця церемонія вручення навіть має свою назву – die Bescherung. Головним героєм новорічного бенкету є der Lebekuchen – пряник. А ще в 16 столітті свято борошна, цукру і родзинок деколи досягало довжини справжнього ослона. З таким чудовим подарунком як пряник можна обійти всіх своїх друзів і привітати з Новим Роком. А ще, У Південній Німеччині й Австрії часто дарують скляних або порцелянових поросят, які являють собою скарбнички.

Новий Рік у Франції

Новий Рік у Франції

У новорічну ніч жителів романтичної Франції приходить вітати з Новим Роком Пер Ноэль та залишає свої чудові подарунки у дитячих чобітках. На новорічний стіл господиня подає святковий пиріг в який попередньо ховає біб. Той, кому дістається біб отримує титул “бобового короля” і має право на здійснення будь-якого свого бажання. Під ялинку ставлять Сантони – дерев’яні чи глиняні фігурки. За традицією, гарний господар-винороб неодмінно повинен цокнутися з бочкою вина, поздоровити її зі святом і випити за майбутній врожай.

Подарунки на Noеl (Різдво) у Франції бувають найрізноманітніші, але є деякі правила. Так, наприклад, парфуми може своїй дружині подарувати тільки чоловік, а ось прийняти такий подарунок від іншого джентльмена вважається не дуже пристойним.

Новий Рік в Естонії

Новий Рік в Естонії

В Естонії щастя приносить зустріч із сажотрусом зі знаряддями ремесла – високим циліндром і гирею на мотузці з йоржиком. Тому дуже популярними є різдвяні подарунки у вигляді глиняного або ганчіркового сажотруса, забрудненого сажею.

Новий Рік в Греції

Новий Рік у Греції

У Грецїї, після опівночі , господиня виходить у двір і розбиває об стіну плід граната. Зернята які розлітаються в різні сторони символізують те , що у новому році уся сім’я буде щасливою, а поля дадуть гарний урожай.

Греки, крім важких від шампанського й вина традиційних кошиків, останнім часом дедалі частіше дарують один одному нову колоду гральних карт.

Новий Рік в Італії

Новий Рік в Італії

В Італії в новорічну ніч заведено голосно кричати. Темпераментним італійцям офіційно дозволено волати щосили, прощаючись зі старим роком. Щоб почати Новий Рік з чистого листа, з новими думками, справами італійці викидають з вікна усе старе і непотрібне (на вулицю летять старі крісла, стільці, праски…)

Улюблена малюками новорічна казка про Ла Бефану, яка через димар пробирається в будинок до гарних дітей і кладе подарунки в черевичок. Гостей пригощають піцою, сухими фініками, печеними бобами. Із сивої давнини в Італії на Новий рік їдять сушений у гронах виноград, суп із сочевиці, круті яйця.

Новий Рік в Іспанії

Новий Рік в Іспанії

В Іспанії улюбленцем свята є виноград жителі виходять на вулицю або відправляються на центральну площу щоб з’їсти його. У Мадриді – на Plaza Puerta del Sol – до Сонячної Брами, у Барселоні – на Plaza Mayor – Головну площу, у Севільї – на Plaza de Espana – площа Іспанії.

У Мадриді жителі іспанської столиці символічно з’їдають дванадцять виноградних ягід, що символізує дванадцять місяців року. При цьому не можна, брати великі ягоди з безліччю кісточок: є небезпека того, що не встигнеш їх виплюнути. Але й “дамські пальчики”, які зовсім без кісточок, їсти не заведено: будуть вважати тюхтієм. Виноград їдять на голодний шлунок, а на вечерю їдять індичину або баранину.

Забороненим продуктом на Новий Рік є часник, тому улюблений часниковий суп la sopa de ajo не подається на стіл, вважається, що запах часнику може налякати Новий Рік і надовго забезпечить поганий настрій. А ось солодщі полюбляють особливо солодку халву-туррон наприкінці грудня готують усюди, додаючи родзинки, горіхи, шоколад – вважається, що все це є запорукою благополуччя в новому році.

Особливою розвагою іспанців є те, що вони перегороджують вулиці парканами, ставлять капкани й пастки, неначе для полювання. Вони вірять що в цей час вулицями гуляє нечиста сила, а пастки допоможуть вилапати її в старому році.

Новий Рік в Турції

Новий Рік в Туреччині

Зустріч Нового Року мусульманами відбувається не традиційно – без ялинки і Діда Мороза. Про це говориться в новорічній заяві глави турецьких мусульман . Зустріч Нового року є частиною світової культури, однак Різдво є релігійним святом і не має нічого загального з Новим роком. Мусульмани не повинні плутати ці два свята, і використання різдвяних символів на Новий рік свідчить “про релігійну і культурну деградацію”. Традиція святкування Нового року з ялинкою поширена в Туреччині. Однак в ряді мусульманських країн святкування Нового року не заохочується. Зокрема, в Саудівській Аравії це карається арештом.

novyy_rik_in_japan

Новий Рік в Японії

Японія починає зустрічати це свято присилаючи один одному листівки з тваринами, які символізують Новий рік. Дарують також іграшки й сувеніри. Прикрасою японського дому перед Новим роком, є кадомацу (“сосна коло входу”). Кадомацу – вітання Божеству Новорічного свята – переважно виготовляють із сосни, бамбука, сплетених рисових соломинок. Прикрашають гілками папороті й мандарина.

Буддійськи монахи в храмах у новорічну ніч відбивають 108 ударів, що символізує 108 шкідливих звичок. Очищаючись таким чином, японці зустрічають свій загальний Новий Рік народження. В Японії не заведено святкувати свій, індивідуальний день народження. Сто восьмий удар новорічних дзвонів додає відразу цілий рік кожному жителю Японії, навіть новонародженим немовлятам. Кожен японець може поздоровити іншого з днем народження й у відповідь почути таке ж привітання. У це дивне свято японці одягають кімоно й роблять неймовірно складні зачіски.

Японський Новий рік неможливий без моти – круглого хліба із клейкого рису. На новорічний стіл подають страви, яким притаманна особлива сила: зацукровані скибочки морської капусти означають побажання щастя, біла квасоля – здоров’я, ікра – багатодітності. Серед традиційних страв: рисове печиво – символ достатку в родині, довгі тонкі макарони – “тошікоші соба”, що означає довголіття, блюда з гороху, щоб було здоров’я, а з риб вибирають коропа, що уособлює силу.

Новий Рік в Китаї

Новий Рік у Китаї

Приготувавшись до святкування Нового Року китайці зачиняють вхідні двері будинку і запечатують смужками червоного паперу (червоний колір – колір щастя), щоб щастя не покинуло його. Вся решта дня присвячується родині й будинку. Смужки червоного паперу знімаються вранці, щоб щасливі знамення Нового Року могли ввійти в дім. Своєрідним прототипом ялинки є Дерева Світла – аналог нашої ялинки, які прикрашають яскравими й вишуканими ліхтариками, квітами, гірляндами. Дітлахи свої подарунки отримують від Дун Че Лао Рен (Дідусь Різдво) , він кладе їх у панчохи.

novyy_rik_v_nepali

Новий Рік у Непалі

Новий Рік зустрічають зі сходом сонця, уночі, коли повний Місяць, непальці запалюють величезні багаття і кидають у вогонь непотрібні речі. Наступного дня починається Свято фарб. Люди розмальовують собі обличчя, руки, груди незвичайним візерунком, а потім танцюють і співають пісні на вулицях.

Новий Рік в Сінгапурі

Новий Рік у Південно-східній Азії, Австралії та Океанії

Найпершими на земній кулі зустрічають Новий рік жителі 160 островів архіпелагу Фіджі (усього в архіпелазі 320 островів, але частина їх ненаселена).

У Сінгапурі в переддень Нового року центральна вулиця Оркід-роуд перетворюється на чарівну казку: оживають міфологічні фігури, книжкові персонажі й мультиплікаційні герої. Цікаві змагання проводять готелі і торгові центри показуючи хто краще прикрасить будівлю. А в багатьох ресторанах проводяться змагання – хто більше з’їсть морозива.

Ніде у світі Новий рік не відзначається так часто, як на індонезійському острові Балі. Справа в тому, що рік на Балі триває всього 210 днів. Основним продуктом свята є різнобарвний рис, з якого печуть довгі стрічки, нерідко двометрові…

Бірма святкує Новий рік у квітні, коли кінчаються тропічні зливи. На подяку природі бірманці поливають один одного водою й поздоровляють із Новим роком.
За місячним календарем, що побутує у в’єтнамців, із древніх часів новорічне свято – Тет відзначається щороку в різний час і символізує собою наближення весни.

В Австралії Новий рік найчастіше зустрічають на пляжі – адже там у цей час літо. Існує традиція, якої усі охоче дотримуються. Вона називається “kіssіng tіme”- час поцілунків. Байдуже, знайомі ви чи ні.

Нови Рік в скандинавських країнах

Новий Рік у скандинавських країнах

Шведи мають традицію в цей день бити об двері будинків старий посуд, що означає чим більше черепків у дверей, тим більш щасливим буде Новий рік. Шведи традиційно дарують один одному саморобні свічки. Такий подарунок обумовлений тим, що в розпал зими на Полярному колі темніє рано, а світло символізує дружбу, гостинність, веселощі. У шведських будинках, де є діти, святкування Нового року починається з того, що татусі виходять виносити сміття, а повертаються в образі Юля Томтена (шведського Діда Мороза).

В Гренландії дарують екзотичний для нас подарунок вирізані з льоду фігурки моржів і білих ведмедів. Оскільки в Гренландії навіть улітку холодно, як у нас на Новий рік, крижані подарунки досить довговічні.

В Ісландії протягом усього грудня батьки не мають клопотів зі своїми дітьми. Справа в тому, що хитрі дітлахи знають: Дід Мороз може зненацька зазирнути до них у будь-який день із 1-го по 24-і грудня. І раптом щось не так… у своєму черевичкові можна знайти не подарунок, а картоплину.

Новий Рік в Африці

Новий Рік в країнах Африки

В Африці, на землі Абіджі, святкування нового року супроводжується ритуальними танцями і перегонами на колінах з яйцем у роті. Переможцем перегонів вважається той, хто першим добереться до фінішу й не пошкодить шкарлупу. Адже яйце у тамтешніх жителів – символ життя.

У Гані в новорічну ніч потрібно заладнати усі старі сварки і непорозуміння, пробачивши усім колишні образи. У той же час на вулицях й у будинках здіймається шалений галас. Вважається, що треба “викричати” все погане, що сталося в старому році.

Цікаві традиції зустрічі Нового Року в Еквадорі. Для тих, хто хоче весь рік подорожувати, традиція вимагає: поки годинник відбиває 12 новорічних ударів, бігати з валізою або великою сумкою в руці навколо будинку.

Ви хочете розбагатіти чи в знайти новому році велику любов? Щоб гроші в новому році “падали як сніг на голову”, необхідно, як тільки годинник проб’є 12, одягти нижню білизну жовтих відтінків. Якщо потрібні не гроші, а щастя в особистому житті, то білизна повинна бути червоного кольору.

Кращий спосіб позбутися усіх негараздів минулого року, еквадорці вбачають у тому, щоб викинути на вулицю склянку з водою, з якою вщент розіб’ється все погане.

Індіанець Навахо у традиційному вбранні

Новий Рік в Америці

В Америці головну увагу приділяють не власне подарунку, а на його обгортці , найменший подарунок може бути загорнутий в сто одежин, як капуста.

А в індіанців Північної Америки навахо зберігся звичай зустрічати Новий рік біля величезного багаття на лісовій галявині. Вони танцюють у білих вбраннях, обличчя пофарбовані в білий колір, у руках палички з кульками з пір’я на кінцях. Танцюристи намагаються бути якомога ближче до вогню, і коли кульки спалахують, вони радіють. А потім з’являються шістнадцять найдужчих чоловіків, вони несуть яскраво-червону кулю й під музику підтягують за допомогою мотузки на вершину високого стовпа. Усі кричать: “Нове Сонце народилося!”

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *