Як лікувати кашель у дітей: “народними” засобами чи аптечними препаратами?

Сучасним батькам вкрай важко прийняти на віру той факт, що свіже, чисте і вологе повітря може бути не менш ефективним засобом при лікуванні кашлю у дітей (у тому числі і у немовлят), ніж численні аптечні “делікатеси”: сиропи і пастилки, льодяники, таблетки та інші засоби від кашлю. Що з цього приводу “говорить” цивілізована медицина? І як поводитися батькам, якщо дитина кашляє не перший день поспіль?

Лікувати кашель у дітей – марно?

Всі діти час від часу кашляють. Як правило, бо хворіють, але іноді й тому, що дихають «неправильним» повітрям. Батькам важливо розуміти, що сам по собі кашель не є самостійною недугою, це – не хвороба. Кашель – це завжди один із симптомів якоїсь хвороби, яка або робить негативний вплив на дихальні шляхи, або просто дратує їх. Тому лікувати саме кашель (і тільки його) у дитини – досить безглуздо.

У першу чергу лікувати треба ту хворобу, яку цей кашель супроводжує. А що стосується безпосередньо самого процесу кашлю – то його, строго кажучи, треба не лікувати, а полегшувати. А це, як з’ясовується, радикально різні дії.

Кашель – це захисна реакція

У більшості випадків кашель у дітей являє собою захисну реакцію організму від шкідливого зовнішнього впливу. У відповідь на атаку вірусів чи бактерій, або ж як реакція на алерген, на слизових оболонках дихальнихх дихальних шляхів починає утворюватися підвищена кількість слизу, від якого організм у результаті і намагається позбутися за допомогою кашлю.

Навіщо взагалі потрібно кашляти? Потім, щоб віруси або бактерії, що потрапили в легені з повітрям, не осіли на їхніх стінках і не викликали важкий запальний процес – наприклад, бронхіт або пневмонію.

Нерідко кашель приходить «рука в руку» з нежиттю, особливо у немовлят. Оскільки рідкі соплі (в силу того, що дитина часто перебуває в положенні лежачи) випливають не тільки через ніс, але і стікають у зворотний бік – в глотку і гортань. Що і провокує кашльовий рефлекс.

Читайте також: Дитина часто хворіє: хто винен і що робити?

Чим хворіють наші діти, коли кашляють

Отже, кашель – це не самостійне захворювання, а лише симптом. Або якоїсь хвороби, або “не дружнього” організму повітряного середовища. Більш конкретно, причинами кашлю у дітей звичайно є:

  • віруси;
  • бактерії;
  • алергени;
  • незадовільні властивості повітря;

Найбільш часті “збудники” кашлю у дітей – інфекційні хвороби і алергія (близько 92% всіх випадків кашлю у дітей трапляється саме за цими двома приводами). З цього числа приблизно 90% припадає саме на інфекції, і лише 10% – на алергічну реакцію. Безперечний чемпіон серед інфекційних захворювань, які змушують кашляти дітей – це ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція).

Однак, кашель – ніколи не є єдиним симптомом хвороби, якою б вона не була. І по одному тільки характеру кашлю у дитини (особливо – у грудної) вкрай складно визначити, що саме його спровокувало: інфекційне захворювання чи алергія, а може – сухе і сперте повітря в квартирі. Необхідно, щоб ситуацію оцінював досвідчений медик, який в подібних ситуаціях схильний аналізувати цілий ряд факторів і симптомів, а не один тільки кашель.

Крім справжніх захворювань (алергії або інфекцій), кашель можуть спровокувати і зовнішні чинники – а саме, “неякісне” повітря. І необов’язково воно повинно бути наповненим токсинами або гаром. Іноді для того, щоб малюк нестримно кашляв всю ніч до ранку, досить просто не провітрювати дитячу кімнату пару днів і поставити біля ліжечка дитини радіатор на обігрів … Сухе повітря «змусить» легені виробляти додатковий слиз, від якого організм рефлекторно намагатиметься позбутися – за допомогою механізму відкашлювання. Однак, при сухому кліматі слиз на оболонках буде швидко висихати (лікарі називають це сухим кашлем) – значить, і кашель у дитини буде все посилюватися, не приносячи полегшення.

Чому кашель у дітей “страшніше” ніж у дорослих

Справа в тому, що коли ми кашляємо, у нас працює дихальна мускулатура. Саме рефлекторне скорочення певної групи м’язів і призводить до відкашлювання мокротиння. Але у дітей до 3-5 років дихальна мускулатура ще занадто слабко розвинена. Тому відкашляти мокроту малюкам в рази важче, ніж дорослій людині.

А якщо дитина не може відкашляти весь слиз, що скупчився в легенях, значить там можуть осісти і віруси. А отже – великий ризик виникнення важкого ускладнення (звичайна застуда може перетворитися на затяжний бронхіт або запалення легенів) … Якщо клімат в дитячій сухий, а у малюка, наприклад, забитий носик і він постійно дихає тільки ротом, то мокрота в легенях висихає .

З сухим кашлем важко впоратися навіть дорослому. Коли мокрота (тобто слиз, що в надлишку продукується слизовими оболонками дихальних шляхів під час застуди, алергічного нападу тощо) висихає, вона стає менше за обсягом, але щільніше за фактурою – зразок дрібних родзинок. Щоб відкашляти таку грудочку, дихальній мускулатурі потрібно докласти неабияких зусиль. Але дихальна мускулатура дитини ще не настільки розвинена, щоб подужати такий маневр.
Щоб полегшити цей процес, необхідно “зробити” мокроту рідшою.

Домогтися цього можна двома шляхами:

  • З допомогою не медикаментозних заходів, які допомагають полегшити кашель і підтримують відведення слизу з дихальних шляхів;
  • За допомогою ліків двох типів: одні пригнічують сам механізм кашлю, інші – розріджують мокротиння, щоб малюку було простіше його відкашляти. Крім того, у разі алергічного кашлю, дитині як ліки, природно, необхідно дати антигістамінний засіб.

Розберемо докладно обидва способи.

Спосіб № 1: Щоб полегшити кашель у дитини, ліки не потрібні!

Існують прості «побутові» заходи, які тим не менш ефективно допомагають позбутися надлишкового слизу в дихальних шляхах дитини і полегшити його кашель. Серед них:

Перша і найголовніша міра – створити в приміщенні, де живе дитина, вологий і прохолодний клімат. Щоб зволожити дихальні шляхи, необхідно, щоб малюк попросту дихав вологим повітрям. Підвищити вологість в приміщенні можна за допомогою побутового парозволожувача. Немає парозволожувача – можна використовувати інгалятор-небулайзер.

Не дарма лікарі в минулих століттях сухотним страждальцям (тобто хворим на туберкульоз) вкрай рекомендували якомога більше часу проводить “на водах” – а саме, у вологому морському кліматі. Підвищена вологість повітря значно полегшує кашель і покращує стан легенів. Сама по собі, без жодних ліків.

Мокрота утворюється за допомогою особливих залоз, які розташовані на слизових оболонках дихальних шляхів. В’язкість мокротиння, яку ці залози продукують, безпосередньо пов’язана з в’язкістю крові. Таким чином, щоб полегшити кашель у дитини (чи то пак зробити мокроту рідшою), необхідно понизити в’язкість крові. Найпростіший спосіб зробити це – як слід напоїти малюка. Для цього підійде і звичайна вода, і фруктовий компот, і морс, і чай.

Причому, що цікаво: ефективність будь-яких відхаркувальних лікарських засобів в порівнянні з ефективністю рясного пиття та перебування у вологому прохолодному кліматі наукою не визнана більш високою! Простіше кажучи: якщо ви підкорегуєте клімат в дитячій і будете рясно поїти дитину, це “спрацює” проти кашлю у дитини з більшою часткою ефективності, ніж якщо ви станете давати малюкові відхаркувальні ліки.

Відомий дитячий лікар, доктор Є. О. Комаровський про ефективне лікування кашлю у дітей: «Навіть найдорожче і сучасне відхаркувальний ліки не більш ефективно в лікуванні кашлю, ніж звичайна каструля з компотом і кімната, яку гарненько провітрили».

З кашляючою дитиною потрібно гуляти! Це дуже поширений міф – мовляв, якщо малюк кашляє і сопливить, то гуляти йому не варто. Насправді все навпаки! Якщо у дитини немає високої температури (вище 38 ° С), з ним не тільки можна, а й треба щодня гуляти. Щоб в буквальному сенсі слова вентилювати дихальні шляхи.

Кашель у дітей

Спосіб № 2: Препарати та ліки від кашлю у дітей

Дійсно, досвідчені лікарі рекомендують «боротися» з дитячим кашлем в першу чергу “побутовими” методами, які ми перерахували вище. Тим не менш, лікарський спосіб лікування кашлю теж існує. У випадку з дітьми до 6 років проти кашлю застосовують препарати двох типів:

Ліки, що пригнічують кашльовий рефлекс.

Коли застосовують препарати першої категорії – що пригнічують кашель? І навіщо його взагалі придушувати, коли сам по собі механізм кашлю задуманий природою для того, щоб врятувати наші легені від ризику запалення?

Препарати, що пригнічують кашель застосовують у тих випадках, коли сам процес кашлю не пов’язаний зі станом легенів. Наприклад, при коклюші сильний кашель, як правило, пов’язаний не з ураженням легень, а з тим, що зачіпається мозковий центр, що “відповідає” за кашель (дратуються так звані кашльові рецептори). Крім того, кашель часто виникає і від зовнішніх факторів – багато пилу в повітрі, або гар, або дим. Тобто в тих випадках, коли кашель не залежить від кількості слизу в легенях, а працює лише як захисний механізм проти “чужорідних і шкідливих” частинок, що разом з повітрям попали в легені.

Кашльовий рецептор дратується, але з мокротою це не пов’язано, вона не утворюється і впливати на неї немає необхідності. А от сам кашель вгамувати потрібно – тоді і застосовують препарати, що пригнічують кашель.

Запам’ятайте, лікарські засоби, “що відключають кашель” (тобто пригнічують сам кашльовий рефлекс), вправі призначати тільки лікарі!

Відхаркуючі засоби від кашлю (це препарати, які збільшують кількість мокротиння, розріджуючи слиз).

Впливаючи на мокроту, відхаркувальні засоби роблять її рідшою і тим самим полегшують відкашлювання.

Не дивуйтеся, якщо після застосування відхаркувальних препаратів (для дітей вони, як правило, випускаються у вигляді сиропів), ваш малюк стане кашляти сильніше. Така дія ліків – вони розріджують мокротиння, перетворюючи сухий кашель в так званий вологий. Слизу стає більше за обсягом, і організм буде намагатися очистити від нього дихальні шляхи як раз за допомогою кашлю. На якийсь час кашель стане інтенсивнішим, зате легені і бронхи нарешті позбудуться згустків слизу. Відповідно, і ризик ускладнень значно знизиться.

Відхаркувальних препаратів в будь-якій аптеці – десятки, якщо ні сотні. Починаючи від зборів трав і закінчуючи солодкими “смачними” сиропами, заради яких діти згодні кашляти хоч все життя. Ці препарати з тією або іншою часткою ефективності впливають на мокроту, розріджуючи її. Як правило, після прийому подібних засобів кашель спочатку посилюється (так мокрота нарешті покидає легені), а потім навпаки – стає тихіше.

Однак повторимося: вологий і прохолодний клімат в будинку, а також рясне пиття впливають на мокроту в легенях не менш ефективно (а в багатьох випадках – навіть з більшим успіхом), ніж будь-який відхаркувальний засіб.

 

Як лікувати кашель у дітей? Не допускаючи фатальних помилок!

Існує дві основних, і при цьому вельми серйозних, помилки, які нерідко допускають батьки при лікуванні кашлю у своїх дітлахів. І ці два категоричних “не можна” кожен повинен знати так само твердо, як своє ім’я:

Не можна самостійно давати дитині ліки, що пригнічують кашльовий рефлекс. Уявімо ситуацію: в силу певних причин (через застуду, або в нападі алергії, наприклад) в легенях утвориться надмірна кількість слизу. Відповідно, у дитини виникає кашель, за допомогою якого організм намагається позбутися надлишків слизу в легенях. Якщо в цей момент “нагодувати” організм ліками від кашлю (тобто препаратом, який пригнічує кашльовий рефлекс) – то слиз в легенях буде накопичуватися, а видалятися не буде взагалі. У якийсь момент цей слиз почне перешкоджати циркуляції повітря в легенях. Крім того, віруси або бактерії, присутні в слизу і не можуть вийти з легких (бо кашель «відключили), вони осядуть на стінках легенів, викликаючи запальний процес – неминуче виникне ускладнення (типу бронхіту, пневмонії тощо)

Не можна давати дитині (та й взагалі нікому!) ліки двох типів одночасно. Це найважча ситуація, яку тільки можна уявити: дати дитині одночасно і ліки від кашлю (які пригнічують кашльовий рефлекс) і відхаркувальний засіб (тобто препарат, що розріджує мокротиння і різко збільшує кількість слизу в дихальних шляхах). У цьому випадку рідина в легенях постійно збільшуватиметься, а відкашлювати її малюк не зможе в принципі. Через деякий час ви почуєте хрипи і булькання – дитину необхідно терміново везти до лікарні.

Як лікувати кашель у дитини: великий парадокс

Отже, при лікуванні кашлю у дитини ми маємо наступний арсенал:

  • Побутовий прийом: налагодження прохолодного і вологого клімату, рясне пиття, прогулянки.
  • Два типи ліків: препарати, що пригнічують кашльовий рефлекс і відхаркувальні засоби.

Згідно всім перерахованим вище доводам: використовувати препарати, що пригнічують кашель ми самостійно не маємо права (звичайно, якщо нам дороге здоров’я наших дітей). Використовувати відхаркувальні засоби – теж складно. Оскільки вони впливають на слиз в легенях і бронхах, а значить, підходять далеко не для кожного кашлю.

Про це докладніше:
Справа в тому, що, як відомо, існують хвороби нижніх дихальних шляхів (інакше кажучи – захворювання, що вражають бронхи і легені), а також хвороби верхніх дихальних шляхів (тобто хвороби, що вражають області носа, носоглотки, придаткових пазух носа, гортані).

Справа в тому, що хвороби верхніх дихальних шляхів не має сенсу лікувати за допомогою відхаркувальних препаратів (адже вони впливають на слиз в легенях і бронхах). Лікувати хвороби нижніх дихальних шляхів самостійно категорично не рекомендується. У цьому випадку ліки повинен призначити медичний працівник.

Судіть самі: якщо ви придумаєте дати малюкові від невеликого покашлювання (припустимо, дере у нього в гортані) або, скажімо, при сильному нежиті відхаркувальний засіб від кашлю – то ви отримаєте дитину, яка несамовито кашляє всю ніч безперервно. Тому що до мокроти у верхніх дихальних шляхах у дитини додасться також і велика кількість слизу в області легенів і бронхів.

Що залишається батькам?

Ось і виходить, що застосування будь-яких ліків при кашлі у дитини необхідно строго погоджувати в досвідченим лікарем. Тим не менш, у батьків все одно залишається в запасі дієві засоби боротьби з кашлем: створити вологий і прохолодний мікроклімат в кімнаті малюка (провітрювати, зволожувати повітря, знизити опалення), рясно поїти дитину і регулярно водити її на свіже повітря.

Найкращі умови для проживання дитини в приміщенні – температура повітря близько 21-22 ° С, вологість повітря близько 65-70%.

Якими б банальними і “надто вже простацькими” не здавалися вам подібні методи лікування – вони дійсно ефективні, хоч і вимагають мінімум матеріальних витрат. Зрештою, хіба не цього хочуть для свого малюка будь-які розсудливі батьки: мати можливість підтримувати здоров’я без участі фармацевтичного асортименту: без таблеток, без сиропів, без аерозолів і крапель?

“Звичайний”, тобто не алергічний, кашель у дитини – прекрасна можливість довіритися думці досвідчених лікарів і спробувати підтримати здоров’я малюка елементарним способом – прохолодним кліматом в будинку, активним способом життя всієї сім’ї і рясним питтям для дитини протягом декількох днів …

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *