Дитина часто хворіє: хто винен і що робити?
Дитина, яка часто хворіє простудними захворюваннями, на думку батьків, це вагомий привід для занепокоєння, ретельного медичного обстеження і тривалого лікування. А для всякої бабусі це ще й незаперечна підстава для посиленого харчування цієї дитини, а також для категоричного табу на відкриті вікна в будинку. Одним словом, ГРЗ – це серйозна проблема для всієї родини. Чи так це насправді? І що насправді треба робити, якщо дитина часто хворіє?
Хто і як потрапляє в категорію «часто хворіючих дітей»?
Термін «часто хворіючі діти» (який батьки зазвичай в бесідах один з одним ласкаво скорочують до ЧХД) придумали педіатри радянських поліклінік – для того, щоб відстежувати загальну ситуацію захворюваності по району і з’ясовувати причини, чому ті чи інші дітлахи різного віку хворіють разюче частіше за інших . Під захворюваннями, перш за все, маються на увазі всілякі різновиди ГРЗ.
І в наші дні абревіатура ЧХД нерідко «красується» на дитячих медкартах. Яким же чином малюки потрапляють в цю категорію? На цей рахунок у вітчизняній педіатрії є чіткі «прохідні» рамки:
Вік дитини Частота захворювань на вірусні інфекції в рік
до 1 року 4 і більше разів
від 1 до 3 років 6 і більше разів
від 3 до 5 років 5 і більше разів
від 5 років і старше 4 і більше разів
Слід сказати, як показує практика, більшість наших дітей хворіє на ГРЗ (і зокрема – ГРЗІ) значно частіше, ніж зазначено в таблиці, і тому майже всі наші дітлахи, на думку вітчизняних медиків, автоматично попадають в категорію «часто хворіючих дітей» – буквально всі ЧХД, за винятком особливо загартованих.
А от закордонні медики дотримуються думки, що для дитини, що активно відвідує дитячі установи та колективи (іншими словами, для тих малюків, хто ходить в садок або школу, а також гуляє на дитячому майданчику, ходить на дитячі ранки і в кіно і т.п .) хворіти вірусними інфекціями від 6 до 10 разів на рік – це абсолютно нормально і навіть у певному сенсі корисно. Адже кожного разу, справляючись з черговою інфекцією, імунітет дитини стає міцнішим і сильнішим. По суті, саме таким способом він і формується.
Частота епізодів захворюваності вірусними інфекціями безпосередньо залежить від того, наскільки інтенсивно ви і ваші діти контактують з іншими людьми та іншими малюками. Адже кожен людський організм – носій гігантської кількості вірусів і бактерій, якими ми постійно обмінюємося при спілкуванні. Жити в мегаполісі, вести активний спосіб життя і не хворіти часто – практично неможливо. Важливо просто змінити саме ставлення до цієї обставини: хворіти часто для дітей 1-10 років – це не страшно, це нормально в умовах сучасних міських реалій.
У міру дорослішання імунітет малюка зміцніє і часто хворіюча дитина сам по собі перетвориться на рідко хворіючого підлітка.
Важливо не як часто хворіють, а як швидко одужують
Отже, нагадаємо: якщо дитина хворіє часто – це не говорить ні про які аномалії її імунної системи, і в цьому немає ніякої загрози його здоров’ю. Дитина продовжує залишатися абсолютно нормальною навіть після того, як лікарі написали на його медкартці «ЧХД».
Головне у всій цій ситуації, не як часто хворіє дитина, а якою ціною малюк одужує.
Якщо кожна вірусна інфекція (ГРЗІ) у дитини протікає в рамках допустимого, без ускладнень, і проходить безслідно в термін близько 7-8 днів, значить ніяких приводів для занепокоєння у батьків просто немає. Навіть якщо подібні вірусні інфекції малюк підхоплює з частотою раз на місяць.
А що значить – «хворіти в рамках допустимого»? У нормі будь-яка стандартна ГРЗІ у дитини повинна проходити самостійно при створенні певних умов приблизно через 6-7 днів після зараження.
Під певними умовами розуміються:
- під час ГРЗІ дитина повинна отримувати рясне пиття;
- дитина з вірусною інфекцією повинна їсти тільки в тому випадку, якщо сама попросила (якщо ж у дитини немає апетиту – годувати її категорично не можна!);
- дитина з ГРЗІ повинна знаходитися в приміщенні з температурою повітря не більше 19 ° С (при цьому малюка потрібно, звичайно ж, тепло одягти) і з вологістю близько 55-65%;
Якщо ці нехитрі умови дотримуються, то, як правило, малюк не потребує ніякого лікарського лікування (за винятком використання жарознижуючих засобів в тих випадках, коли температура тіла перевищила 38 ° С).
Через 5 днів з моменту зараження організм дитини самостійно проведе таку кількість інтерферонів (захисників клітин), які самі переможуть хворобу незалежно від того, даєте ви дитині додаткові противірусні препарати чи ні. Саме тому багато педіатрів наполягають на тому, що під час протікання ГРЗІ без ускладнень не слід поспішати з лікарською терапією щодо дитини, а цілком можна зупинитися на рясному питві і улюблених мультфільмах. Окремі симптоми, такі як нежить або кашель у дитини, хворої ГРЗІ, теж цілком ефективно лікуються без ліків – ми про це поговоримо іншим разом.
Якщо при дотриманні цих умов ваш малюк хворіє легко і поправляється швидко, то як би часто він не хворів вірусними інфекціями, це не повинно викликати ні почуття тривоги, ні вже тим паче – бажання «нарешті дати йому якісь ефективніші ліки».
Чи може часто хворіюча дитина стати в підсумку рідко хворіючим підлітком і дорослим?
І ті дітлахи, хто хворіє всього 1-2 рази на рік, і ті, хто примудряється «зловити» десяток ГРЗІ за 6 місяців – і ті й інші, дорослішаючи, однаково виробляють більш міцний і стабільний імунітет. Відповідно, чим старше стають діти, тим рідше вони хворіють.
Часто хворіючі діти продовжують також часто хворіти і в дорослому житті зазвичай тільки в тих випадках, коли вони ростуть (і нескінченно «заліковуються») в оточенні родичів-іпохондриків. А при адекватних батьках (які намагаються не «перегодовувати» дитину всілякими сиропами і таблетками при “кожному чханні”, не парити йому ноги в окропі щовечора тощо) діти, навіть будь вони і часто хворіючими, завжди виростають в рідко хворіючих підлітків.