Як вилікувати нежить у дитини?

Не буває на світі таких дітей, які час від часу не страждали б від нежиті. І якою би несерйозною на перший погляд здавалася ця проблема – подумаєш, соплі! – Є кілька важливих правил у тому, як вилікувати нежить у дитини, які люблячі батьки повинні знати. Звичайно, якщо здоров’я їхніх малюків їм по-справжньому дороге …

Як вилікувати нежить у дитини? Є варіанти!

Нежить долає час від часу навіть «ідеально» здорових і міцних дітей. Тому вміти лікувати нежить правильно – «святий» обов’язок всіх без винятку батьків. Причому, під словом «лікувати» мається на увазі далеко не тільки використання лікарських засобів. Іноді проста зміна клімату в дитячій здатна «в два рахунки» усунути неприємні виділення з носа дитини.

Спосіб лікування нежиті безпосередньо залежить від того, що конкретно відбувається в носі у малюка. Якщо виділення рідкі – впоратися з ними легко і просто. Якщо ж ніс “забитий”, слиз в носовій порожнині – густий або засохлий, тут вже план лікування зовсім інший: потрібно знайти спосіб розм’якшити слиз, перетворити його в рідину і видалити. Іншими словами:

Не дайте соплям засохнути! Таке головне правило боротьби з нежиттю.

Якщо грубо узагальнити способи лікування нежиті у дітей, то можна серйозно говорити про наступні варіанти:

  • Способи лікування нежиті без ліків;
  • Лікарські способи лікування нежиті;
  • Спірні і курйозні методи лікування нежиті у дітей.

 

Читайте також: Дитина часто хворіє? Хто винен і що робити?

Як лікувати нежить без ліків?

У більшості випадків нежить у дітей є одним із симптомів ГРЗ, алергії або … кардинально неправильного клімату, в якому проживає дитина. При ГРЗ нежить – це захисна реакція організму, спрямована на боротьбу з атакуючими вірусами. Нежить у разі алергії – це набряк слизових носової порожнини і гортані. Природно, в цих ситуаціях найрозумніше використовувати ті чи інші лікарські препарати, про них ми поговоримо трохи нижче.

Однак, ніс у дитини може закупоритися навіть тому, що в кімнаті, де проживає малюк, занадто тепле і сухе повітря. І в цьому випадку лікування нежиті зводиться лише до того, щоб провітрити приміщення і зволожити повітря в ньому. Влітку досить просто відкрити вікно, особливо вранці і ввечері, коли на вулиці прохолодно, і таким чином провітрити дитячу. А що робити взимку, коли за вікном – суворі морози, а в квартирах – «шпарить» центральне опалення?

Як зволожити приміщення взимку

Шкода, але взимку зволожити повітря в приміщенні шляхом банального провітрювання неможливо. Справа в тому, що при низьких температурах вода в повітрі практично не розчиняється (та вологість, про яку оголошує метеопрогноз, не дарма називається «відносною»). Тому відкриваючи вікно взимку, ми не підвищуємо вологість в кімнаті, а навпаки – знижуємо її. І є тільки дві речі, які можуть дійсно ефективно і при цьому позитивно впливати на мікроклімат в приміщенні взимку – це регулятор на батареях (за допомогою якого можна понизити інтенсивність опалення) і будь-яки побутовий зволожувач повітря.

Ідеальні умови для дитини – температура повітря близько 21-22 ° С, вологість повітря близько 65-70%.

 

Як вилікувати нежить у дитини: лікарські способи

Якщо говорити про нежить у дітей до 6 років (у тому числі і про новонароджених), то насправді батьки досить сильно обмежені у використанні лікарських препаратів. Найчастіше педіатри рекомендують мамам і татам тільки дві основні категорії засобів – сольовий розчин (він же фізрозчин) і судинозвужувальні краплі.

Почнемо з другого. Судинозвужувальні препарати прекрасні своєю швидкістю – вони дійсно миттєво позбавляють дитину від нежиті. Але їх істотний мінус в тому, що вони мають ряд побічних дій, а також викликають звикання. Однак, це аж ніяк не привід від них відхрещуватися.

Судинозвужувальні препарати незамінні в деяких гострих ситуаціях, і безумовно повинні бути присутніми в кожній домашній аптечці як засіб невідкладної допомоги.

Але батьки повинні точно знати, в яких випадках використання цих крапель виправдано і необхідно, а в яких – краще утриматися від їх застосування.

Показання для використання судинозвужувальних крапель при нежиті у дітей

Існує 4 найбільш розповсюджених випадки, в яких застосування судинозвужувальних крапель (незалежно від віку малюка) може не тільки усунути нежить, але й буквально врятувати життя.

1) гострий біль у вусі (ризик розвитку отиту). Як відомо, основна причина виникнення отиту – потрапляння густого слизу з носової порожнини в євстахієву трубу (чи то пак – в слуховий прохід). Це відбувається при різкому плачі, або коли малюк намагається висякатися, а мама при цьому надто щільно затискає йому ніс хусткою. Якщо при гострому болі у вусі (що говорить про початок отиту) закапати малюкові в ніс судинозвужувальні краплі – вони потраплять в слуховий канал таким же чином, яким туди потрапили і соплі, великі шанси, що отит не розвинеться зовсім.

2) Відсутність носового дихання. Наприклад, при ГРЗ. Справа в тому, що постійне дихання через рот провокує засихання слизу в дихальних шляхах і призводить до потенційних ускладнень. Часто достатньо всього однієї ночі, протягом якої дитина дихає тільки ротом, щоб «дати старт» розвитку бронхіту або пневмонії.

3) Утруднене дихання – і носове, і через рот. Тобто ситуації, коли малюкові в принципі важко дихати. Такі серйозні і раптові проблеми з диханням можуть виникнути, наприклад, при астмі, крупі або як симптом гострої алергічної реакції. У цьому випадку мова йде не просто про сильний нежить, а про важкий набряк слизових носа і гортані – коли повітря просто не може проникнути в організм. Щоб оперативно купірувати набряк і усунути дихальну недостатність, необхідно закапати кілька крапель судинозвужувального препарату і в носик малюка, і в рот.
4) Утруднене носове дихання на тлі високої температури (38, 5 ° С і вище). Організм так влаштований, що при високій температурі ми починаємо дихати з подвоєною частотою. Якщо при цьому у малюка утруднено дихання через ніс, то інтенсивно вдихаючи і видихаючи тільки через рот, він знову ж таки отримує ризик пересушування дихальних шляхів і виникнення ускладнень.

Крім того, судинозвужувальні ліки застосовуються при лікуванні різного виду синуситів, проте в цьому випадку вони використовуються строго за призначенням лікаря.

Лікування нежиті: адекватно ситуації

Щоб допомогти дитині позбутися від нежиті, можна скористатися різними способами – все залежить, за великим рахунком, від двох умов: віку дитини і «якості» його сопель. Розглянемо всі можливі ситуації:

1) Якщо малюк крихітний (новонароджений або грудничок до року, який ще не вміє сякатися самостійно), а соплі рідкі – найпростіше скористатися спеціальним аспіратором, або будь-яким іншим пристосуванням для відсмоктування рідин, яких в наш час в будь-якій аптеці – десятки видів. Ніяких особливих ліків в цьому випадку (без призначення лікаря) застосовувати не потрібно. За великим рахунком, тут мова йде скоріше про доглядаючі процедури, ніж про лікування.

2) Якщо малюк крихітний (тобто такий, який ще не вміє сам сякатися), а соплі – густі, то потрібно або скористатися судинозвужувальними краплями (показання – відсутність носового дихання), або періодично закапувати дитині в носик фізіологічний розчин, який поступово перетворить густі соплі – в рідину. Ваше завдання – не зволікаючи цю рідину зібрати аспіратором.

Фізіологічний розчин (він же – сольовий розчин) можна придбати в аптеці, а можна приготувати самостійно: 1 ч.л. солі на 1 л води. Цей розчин необхідно закапувати по 1-2 крапельки в кожну ніздрю приблизно кожні півгодини. Момент, коли густий слиз перетвориться в рідину, ви навряд чи пропустите – з носа буквально потече.

Зауважте: до малюків до року використовувати спреї та аерозолі не можна! Тільки краплі. Це обумовлено тим, що при «пшиканні» спрею в ніс новонародженому або грудничку, є ризик створити небезпечний тиск в його слуховому проході і пошкодити слух.

3) Якщо дитина вже здатна висякатися і у нього той самий нежить, що тече «в три струмки» – сякатися частіше. Але за правилами! Коли підносите серветку або хустку до носа малюка і командуєте «Дуй!», Ні в якому разі не затискайте йому ніс цією хусткою занадто щільно. Інакше ви самі створюєте ситуацію, при якій соплі «відлітають» на високій швидкості в пазухи або в слуховий прохід. До речі, таким чином починається 85% всіх дитячих гайморитів і отитів. Як сякатися правильно? Затискайте по черзі кожну ніздрю.

4) Якщо дитина цілком здатна сякатися (від року і старше), але не може цього зробити, тому що ніс «забитий» – використовуйте той же самий сольовий розчин. Але в цьому віці цей препарат можна вже застосовувати і у вигляді спрею / аерозолі. Сольовий розчин не тільки зробить густий слиз рідшим, але й перемістить його з передніх відділів носа – в задні. Звідки ця рідина благополучно «попливе» в стравохід.

І не переживайте, що малюк буквально ковтає соплі – нічого небезпечного в цьому для його здоров’я немає. Набагато гірше, якщо слиз скупчується в носовій порожнині і провокує дитину дихати ротом.

Судинозвужувальні краплі і сольовий розчин: у якій послідовності застосовувати?

Судинозвужувальні краплі та спреї працюють майже миттєво. Але щоб результат трапився, необхідно, щоб ліки проконтактували зі слизовою оболонкою носа. Якщо ця слизова покрита шаром густого слизу (наприклад, якщо ніс сильно «забитий» і навіть висякатися неможливо) – то ліки просто не встигають подіяти, а просто стечуть в стравохід. Тому спочатку має сенс промивання носу сольовим розчином (просто капайте або «пшикайте» його кожні 15-20 хвилин в ніс дитині) і коли закладеність носа хоч трохи відступить – використовуйте судинозвужувальні засоби. А потім, коли вони відновлять дихальну функцію носа, знову використовуйте фізрозчин протягом дня з інтервалом приблизно в 30 хвилин.

Сумнівні або курйозні засоби від нежитю: ніс дитини – не місце для експериментів!

Ефективними засобами від нежиті, які можна застосовувати для лікування дітей до 6 років, є на сьогоднішній день: фізрозчин і судинозвужувальні препарати. Про них ми вже розповіли. Між тим, в побуті батьки нерідко намагаються впливати на дитячий нежить досить незвичайними засобами. Наприклад:

Грудне молоко. Одна з найпоширеніших і найбезглуздіших помилок свідчить, ніби нежить у немовляти можна вилікувати, закапавши йому в носик грудне молоко матері. Це – міф! Капати грудне молоко в ніс – не можна. Це не тільки не допомагає при нежиті (в грудному молоці немає ніяких речовин, здатних вбивати віруси або бактерії), але й провокує його посилення. Тому що немає середовища для розмноження бактерій кращого, ніж молоко – будь-яке, в тому числі і жіноче.

Овочеві соки. Як би безглуздо це не виглядало, насправді деякі мами і правда намагаються вилікувати нежить у своєї дитини шляхом закопування в ніс бурякового, морквяного, а іноді навіть цибульного соків. Будь-які спроби знайти цьому способу боротьби з нежиттю якесь розумне пояснення призводять лише до фольклору, але ніяк не до науки. Нежить в ході подібної маніпуляції навряд чи пройде, а от алергічна реакція на неї виникнути може, і дуже ймовірно.

Оксолінова мазь і краплі інтерферону. Це ліки, що дуже часто застосовуються при лікуванні вірусного нежиті. У тому числі, популярні вони і у батьків. Однак, ці засоби досі належать до категорії препаратів з не доведеною ефективністю. Тому, стверджувати, що ці засоби гарантовано допоможуть перемогти нежить у дитини, не візьметься жоден педіатр.

Популярний дитячий лікар, доктор Комаровський: «Оксолінова мазь і краплі інтерферону можуть бути використані при вірусному нежиті, але вони відносяться до засобів з не доведеною ефективністю. Тому це аж ніяк не ті препарати, які я готовий всім рекомендувати »

Антибіотики місцевого призначення. Застосування антибіотиків при нежиті буває дійсно адекватним лише в дуже рідкісних випадках. І вже тим більше не можна вибирати цей метод лікування самостійно. Почнемо з того, що антибіотики застосовуються лише при лікуванні бактеріальних інфекцій. З’ясувати природу нежиті (вірусний він, або бактеріальний) без допомоги медиків ви однозначно не зможете. Одне це вже має змусити вас утриматися від використання антибіотиків проти нежитю, тим більше – у маленької дитини. Ще один аргумент: в даний час сучасна медицина допускає використання антибіотиків місцевого призначення тільки в двох випадках: для лікування гнійного отиту і гнійного кон’юнктивіту.

Доктор Комаровський: «Застосування антибіотиків місцевого призначення в ніс не має до сучасної цивілізованої медицини ніякого відношення. Більш того, такий метод «лікування» нежиті нерідко викликає у дітей гострі алергічні реакції ».

Як вилікувати нежить у дитини: резюме

Підведемо підсумки. Щоб усунути нежить у дитини, існують дуже прості, доступні та ефективні способи: зволоження приміщення (яке усуває пересихання дихальних шляхів), зрошення порожнини носа за допомогою сольового розчину, і в деяких «складних» випадках – закопування в ніс судинозвужувальних крапель.

І інших «велосипедів» симптоматичне лікування дитячого нежитю не потребує!

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *