Як навчити підлітка прибирати?

Досить багато батьків мають проблеми зі своїми дітьми. Особливо непросто привчити їх до порядку у своїй кімнаті. Досить важко пов’язати два таких поняття як підліток і прибирання, адже донька чи син знаходять купу причин, щоб не виконувати свою роботу по дому. В результаті цього батьки починають кричати, карати своє чадо, але всі ці методи виявляються неефективними і привчити його до порядку ніяк не вдається. А після довгих годин моралей, криків, докорів, підліток відправляється займатися прибиранням  в пригніченому стані, і це стає для нього свого роду покаранням. Тому головне завдання – змінити ставлення своєї дитини до цього процесу, зробити так, щоб прибирання увійшло у його звичку.

Для початку варто розглянути, чого не треба робити батькам, щоб не погіршувати ситуацію.

Не можна кричати, лаяти, адже підлітки дуже швидко переймають емоції, поведінку старших. Тож невдовзі на Ваш крик і підвищений тон, він буде відповідати агресією і образою.

Вимагання від дитини підтримування порядку у своїй кімнаті, не завжди виливається в бажаний результат. Адже поняття порядку у дорослого і дитини можуть зовсім не збігатися. А тому складені стопками книжки на столі і скинутий на одну купу одяг, може бути порядком для Вашого чада.

Як уже вище згадувалося, прибирання не повинно стати покаранням для підлітка, тобто не можна в якості покарання змушувати його прибирати не тільки свою кімнату, але і весь будинок. Це заняття має бути для нього добровільною звичкою.
Щоб виправити цю ситуацію, потрібно для початку прислухатися до думки психологів. Вони стверджують те, як живе людина, відображає те, що діється в його внутрішньому світі. А так як у підлітків, як правило, там панує хаос, от і результат того, що діється в кімнаті. Тому необхідно донести дитині, що порядок, чиста кімната допоможуть легше організувати свою роботу, зроблять перебування тут більш комфортним і допоможе налагодити взаємозв’язки між внутрішнім і оточуючим світами. Просто запропонуйте свого роду експеримент, як він буде відчувати себе в прибраній кімнаті, наскільки швидше і легше буде все знаходитись.

Звичайно, відразу дива не стане, скоріше всього доведеться добре попрацювати, щоб привчити підлітка до порядку. Можливо, доведеться застосувати не один метод, адже всі діти різні і до кожного потрібен індивідуальний підхід. Тому в процесі правильного сімейного виховання дітей потрібно застосовувати не тільки свої перевірені методи, але також рекомендації фахівців. Все це допоможе зробити з Вашого чада акуратну, організовану особистість.

Для початку варто давати конкретні завдання, щоб дитина могла чітко розуміти, що їй належить зробити. При цьому не варто перераховувати купу роботи. Почніть з малого, наприклад, попросіть прибрати книги, скласти одяг у шафу. На наступний раз додайте до цієї роботи ще щось, наприклад попросіть пропилесосити. Все це дозволить, не ввести підлітка в шок, адже прибирання кімнати звучить дуже глобально, страхітливо, а от зібрати книги та одяг це всього лише два завдання, які можна швидко зробити. Тобто, по суті, Ви просите одне і те ж, але в різній формі. Але ця хитрість дозволить легко і безболісно привчати підлітка до порядку. Тому поступовість дуже важлива, для формування звички. Не варто чекати, миттєвого перетворення, що дитина відразу стане постійно сама займатися прибиранням. Доведеться не один місяць контролювати, нагадувати, додавати нові обов’язки.

Необхідно звичку «прибирати» прищеплювати ще з малого віку. Як правило, маленькі дітки самі починають повторювати за батьками, намагаються витирати пил, поливати квіти. Цю їхню ініціативу потрібно обов’язково підтримати. Так, вже з малого віку у дитини утворюється звичка виконувати певну роботу по дому, що потім дозволить легше поповнювати список обов’язків.

Дуже важливо те, як говорити про майбутню роботу, потрібно не вимагати, а просити, як правило, на прохання про допомогу втомленої мами підлітки завжди відгукуються.

Корисно викликати почуття сорому. Досить часто приходять в гості друзі Вашої дитини. Варто лише дочекатися, коли ті підуть і сказати: «Як незручно вийшло, вони тепер будуть іншим дітям, розповідати який бардак твориться в твоїй кімнаті, будуть говорити, що ти неакуратний». Це обов’язково змусить дитину задуматися, адже для підлітків дуже важлива думка інших ровесників. Тому до наступної зустрічі він обов’язково підготується, наведе порядок.

Прибирання

А ось для дівчаток є своя маленька хитрість. Щоб привчити їх до порядку, варто просто сховати їх улюблену косметику, кофточку, коли пройдуть години безрезультатного пошуку, потрібно повернути втрачену річ зі словами, що, якщо знову буде бардак, наступного разу ця річ відправиться в сміття. Для модниць це буде найпотужніший стимул до порядку.

Звичайно, виховання свого чада – це складна праця для батьків, тим більше привчати його до роботи, чистоти. Але все це можливо, просто потрібно знайти правильний підхід і набратися терпіння.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *