Ура! Канікули! Але… що робити з дитиною на канікулах?
Літо, разом з теплою погодою, приносить працюючим батькам і головну біль: що робити з дитиною на канікулах? Літо – велике, дітки – маленькі, а роботу не покинеш. Більшість батьків живуть за певним графіком – з початком осені розвозять дітей по садочках, школах, додаткових заняттях – все чітко за планом. А з початком травня, з жахом чекають літа, не знаючи, чим зайняти дитину. Тут потрібно шукати варіанти!
Бувають ситуації…
Курйозні: Нічим не зайняті діти придумують самі собі забави вдома, коли нікого немає. Одні, можуть влаштувати “Чумацький Шлях”: доріжки полити молоком, посипати борошном і сіллю, інші – напустити у ванну води і… займатися водними видами спорту: стрибки у воду чи гребля. І все це за короткий проміжок часу, коли мама вийшла до магазину. А що може статися, коли треба піти на цілий день, на роботу?
Трагічні: Як влітку, так взимку діти, через бездоглядність, потрапляють в небезпечні ситуації. І все через те, що в Україні немає системи організації літнього дозвілля для дітей. Щоб відправити дитину до табору треба витратити чималі гроші, та не кожна сім’я може собі таке дозволити. Щоб потрапити до оздоровчого табору без шкоди для сімейного бюджету треба дитині бути або сиротою, або інвалідом, або з малозабезпеченої чи багатодітної родини…або ж дати хабара кому слід.
То який вихід?
– Цілий рік відкладати гроші, щоб відправити дитину в хороший літній табір. Переваги очевидні: стовідсотковий контроль і догляд, організація дозвілля, можливість навчання. Недолік один: дорого.
– Знайти дешевший табір. Переваги: менше навантаження на сімейний бюджет. Недоліки: через день можете почути від своєї дитини: “Забери мене звідси!”
– Відправити на село (до батьків, інших родичів ). Переваги: абсолютно безкоштовно, свіже повітря, здорова їжа. Недоліки: не у всіх є родичі в селі.
– Залишити вдома. Переваги, як на мене, немає, а от недоліків багато. Цілий день телевізор, комп’ютерні ігри, інтернет, експерименти з водою, сірниками, побутовою технікою…
– Взяти дитину з собою на роботу. Перевага: дитина постійно буде під наглядом. Недоліки: керівництво та інші працівники будуть не в захваті від дитячих ігор на робочому місці, та й дитині швидко набридне.
– У більшості міст існують організації, робота яких спрямована на різнобічний розвиток дітей – Центри дитячої та юнацької творчості, УДЮМКи. Переваги: цілком безкоштовно, під наглядом керівника, і це вдале поєднання відпочинку з навчанням. Недоліки: заняття тривають не цілий день, харчування немає.
Тут потрібно не полінуватися, виділити трохи часу, дізнатися що такі центри пропонують, і обрати те, що дитині буде до душі. В будь-якому випадку літо пролетить швидко, не встигнете озирнутися, як продзвенить шкільний дзвоник. І тоді, знову, дитина цілком і повністю буде зайнята школою та навчанням.
А як у них?
В Чехії дуже популярні літні табори з виїздом. Більшість дітей проводять якийсь час далеко від дому. Такий відпочинок є доступним, вартість постійного перебування в таборі обійдеться батькам, близько 25-50% від середньої зарплати.
Найбільш милосердною до батьків є влада у Данії. Тут канікули тривають один місяць – з 15 липня по 15 серпня. Всі школи і групи не працюють. Але відкриваються спеціальні табори – “Колоні”. Коштують вони доволі дешево, більшість дітей проводять літо разом, однаково і, щонайголовніше, кожного року табір виїжджає в інше місце, щоб діти мали можливість побачити різні куточки своєї країни.
Ще краще організований літній відпочинок у Франції. Протягом всіх канікул працює міський табір для дітей від 3 до 11 років. Години роботи: з 7.00 до 19.00. Харчування: повноцінний французький ( з 4 страв ) обід і підвечірок. Вартість залежить від доходів батьків. Двічі на тиждень дітей вивозять в парки, басейни, музеї… В інші дні розважаються на місці: катання на велосипедах, роликах, ходять в кіно. Існують й дорожчі варіанти літнього відпочинку. Різноманітні тематичні табори, екскурсії в інші країни. Проте, є фірми, які роблять для батьків суттєві знижки.
А от в Італії, де літні канікули тривають три місяці, в міський табір приймають тільки тих дітей, в яких офіційно працюють обоє батьків. При цьому, потрапити туди дуже важко, записуватися потрібно завчасно.
Досить суворо відноситься до батьків фінська влада. Канікули тут тривають з початку липня до середини серпня. Таборів немає, бо влада вважає, що батьки зобов’язані взяти відпустку і провести цей час разом з дітьми.
Найоригінальнішою країною в плані канікул є Німеччина. Тут немає звичних для нас довгих літніх канікул. Німецьким дітям канікули видаються по-німецьки – економно. Найбільше влітку – 6 тижнів ( серпень – вересень ). Відпустки батькам роботодавці дають з приводу канікул, щедро і це передбачено законодавством.
Катруся СКІПОР