Вибір професії

«Ким ти хочеш стати коли виростеш?» – це жартівливе питання задавали нам наші батьки у дитинстві. І кожен мріючи відповідав: «Я хочу стати лікарем, міліціонером, перукарем…». Роки пройшли і сьогодні малюки з упевненістю відповідають дорослим – президентом, бізнесменом, співаком…Немало важно знайти роботу перспективну, добре оплачувану, а також ту, яка приносить користь суспільству. Сьогоднішнє суспільство змінило свої життєві принципи і пріоритети, сьогодні в ньому зовсім інші цінності та ідеали. Давайте разом розберемось, хто і що впливає на наш вибір професії?

Творець своєї долі є сама людина, але часто в житті ми зіштовхуємося з думкою суспільства, батьків, друзів , і тоді наші перспективи можуть змінюватися. Мало хто хоче йти проти усталених канонів у соціумі і вибирати не престижну професію, а іноді навіть «не модну». Але якщо ви виберете саме ту професію, де зможете якнайкраще себе проявити, то успіх вам гарантовано, незалежно модна ця професія, чи ні. Це ролі не грає. Також не багатьом вдається встояти перед «авторитетною» думкою батьків.

Батьки для своїх дітей хочуть тільки найкращого, саме тому всіляко намагаються направити у правильне русло свою дитину. Досвід старшого покоління і ваше відчуття того що вам подобається робити допоможе зробити свій правильний вибір. Якщо ваші думки щодо майбутньої професії не співпадають з думками ваших батьків, то обговоріть разом усі «за» і «проти» , тим самим знайшовши «золоту середину».

Той факт, що людина перебуваючи у певному оточені переймається певними думками і поглядами є незаперечним. Робити свій вибір спираючись на думку чи погляди свого друга або знайомого безглуздо, тому що ваші знання і вподобання можуть бути різними.

Що потрібно врахувати при виборі майбутньої професії?

Отже, в першу чергу варто задуматися, чого саме ви очікуєте від своєї майбутньої професії. У якій сфері діяльності вам буде цікаво, який спосіб життя ви хотіли би вести, а також не забувати про заробітну плату. Вибір, звичайно ж, варто робити виключно виходячи із своїх власних можливостей, умінь і потенціалу. Якщо у вас трійка з математики та інформатики і дана наука дається занадто важко навіть при бажанні вчитися, то про кар’єру математика і програміста варто забути.

Крім цього, нас мотивує престиж професії. Але, саме в ньому криється пастка. Варто відзначити, що на сьогоднішній день найбільш популярними є юридичні та економічні спеціальності. Саме тому, на даний момент спостерігається надлишок тих же бухгалтерів, які навіть не мають вищої освіти. А економістів та юристів вже забагато. Тому про світле майбутнє даних професій можна тільки припускати. У той же час, у нас катастрофічно не вистачає фахівців далеко не популярних в наш час професій – сантехніків, будівельників, зварювальників, теслярів і т.д. Ці професії не користуються популярністю серед молоді, відповідно лише невелика кількість молодих людей мріє пов’язати своє життя з трудовою спеціальністю. При виборі будь-якої професії умови праці відіграють свою роль. Звичайно ж, багато професій дозволяють без затруднень змінити місце роботи, де умови будуть краще.

Слід пам´ятати і про фінансову складову. Висока стабільна заробітна плата – один з визначальних факторів, який слід враховувати при виборі професії. Звісно, сплативши п’ять років навчання у вищому навчальному закладі, потрібно не тільки «відпрацювати» ці гроші, але й забезпечити собі гідне майбутнє. А якщо ваша улюблена професія співпаде ще й з високою оплатою – вважайте, що вам дуже пощастило в житті.

На жаль, сама по собі професія не дає гарантій високої і стабільної зарплати. Заробіток залежить також від того, наскільки хорошим фахівцем ви станете, якою буде ваша кваліфікація, а також на якому підприємстві вам пощастить працювати. Погодьтеся, часто люди, які закінчили один вищий навчальний заклад і не один факультет, зовсім по-різному влаштовуються в житті і займають різне становище в суспільстві. Тому, брати за основу даний критерій вибору буде надто вже просто і наївно.

Як вибрати собі професію якщо ви самі не знаєте, чого хочете? Теж ситуація досить поширена. В такому випадку можна відправитися в центр зайнятості, і за допомогою спеціального тестування зможете визначитися, в якій сфері вам краще працювати. Також фахівець центру може розповісти досить докладно про кожну професії, і можливо ви дізнаєтеся нові нюанси, які допоможуть вам визначитися з професією. Постарайтеся зібрати якомога більше різної інформації про спеціальності які вас цікавлять, тоді проаналізувавши всі дані, буде простіше зробити остаточний вибір.

При виборі професії багато хто недооцінює або навіть не знають про свої особливості і недоліки, через що можуть зробити неправильний вибір. Так, наприклад, якщо у вас хворе серце, то дорога в льотчики буде назавжди закрита. Якщо у вас немає задатків до танців, немає слуху і почуття ритму, то професійною балериною вам не стати. У деяких випадках захворювання стають практично нездоланною перешкодою в працевлаштуванні.

Що робити коли ви обрали собі професію, але вам здається, що у вас немає всіх потрібних рис характеру? Наприклад , юрист повинен вміти говорити, та не боятися виступати в суді перед публікою. А ви боїтеся виступати, одна думка про те що ви виступаєте перед великою аудиторією викликає у вас тремтіння, тоді не думайте, що з часом все пройде. Навпаки, може стати тільки гірше. Як варіант, можна записатися на якісь курси, щоб позбутися страху виступів. Але не факт, що це вам допоможе на всі 100%. Хоча, все у ваших руках. Але все – таки краще вибирати ту спеціальність, де ви краще зможете проявити свої найкращі риси характеру.

Важливим аспектом є також характер і темперамент самої людини. Від цього залежить її працездатність. Щоб не перевтомлюватись на своєму робочому місці та не нудьгувати давайте спробуємо розібратись до якого типу темпераменту ви відноситесь. Психологи виділяють чотири типи темпераменту: сангвінік, флегматик, холерик і меланхолік.

Якщо ви вважаєте себе лідером, хочете бути першим у всьому, не боїтеся труднощів і легко долаєте перешкоди на своєму шляху, то ви — холерик. Холерики самовпевнені, схильні переоцінювати свої можливості. Люди з таким типом темпераменту — натури непостійні, але талановиті. Вони швидко все схоплюють, легко навчаються і включаються в роботу, але кидають почату справу, не доводячи до кінця. Такі люди прагнуть до самостійності і погано підкоряються влади.

Холерики легко доб’ються успіху в професії, де потрібно бути наполегливим і наполегливим, де можна працювати на себе. Люди з таким типом темпераменту розкуті і можуть похвалитися стійкістю до стресів, умінням швидко відновлювати свої сили. Холерик не зможе виконувати монотонну роботу, йому просто протипоказано постійність. Якщо ви вважаєте, що у вашому характері переважає холеричний тип темпераменту, то уникайте таких професій, як бухгалтерський облік, офісна робота, бібліотекарських справу або програмування.
Робота, підходяща за типом темпераменту холерикам, може бути різноманітною, емоційною. Підійдуть динамічні професії: Водій, льотчик, тренер, диспетчер, слідчий. Холерикам рекомендується спробувати себе у сфері розваг, наприклад, в якості режисера, ведучого, телеоператора, журналіста. Гострі і нові емоції не лякають холериків, тому вони відмінно впораються з такими професіями, як хірург, геолог, пожежник.

Якщо ваш темперамент далекий від перерахованих вище характеристик, ви повільний, але завзятий і дуже терпляча людина, то ви — флегматик. Для типу людей з переважанням флегматичного темпераменту властива повільність у роботі та прийнятті рішень, але вони завжди досягають хороших результатів за рахунок працьовитості. Обов’язки лідера флегматик брати на себе не прагне, чому часто його називають безініціативним. Людям з таким типом темпераменту потрібно сталість.

Флегматики дуже добре контролюють свої емоції і не схильні до паніки. Вони можуть незворушно працювати в стресових ситуаціях. З флегматика вийде відмінний економіст, бухгалтер або науковий діяч — фізик, хімік, астроном, математик. Флегматики відрізняються математичним складом розуму, тому з людини з флегматичним типом характеру вийде відмінний механік, програміст, інженер, архітектор, електрик.

Ви легко можете виконувати декілька справ одночасно, можете похвалитися організаторськими здібностями та вмінням концентруватися на складних справах? Тоді ви — сангвінік. Сангвініки — керівники від природи. З них виходять самі справедливі і душевні начальники, улюбленці колективу. Люди з таким темпераментом можуть умовити кого завгодно і легко розташовують до себе.
Сангвініки гарні в будь-якій сфері діяльності, але монотонна конвеєрна робота буде їм в тягар. Сангвініки прекрасно проявлять себе в професіях, де потрібно працювати з людьми, з них вийдуть відмінні психологи, вчителі, а також лікарі, соціальні працівники, менеджери і організатори.

Якщо всі перераховані вище характеристики в тій чи іншій мірі про вас, ви людина настрою, непостійний, але легко адаптуєте, то ви — меланхолік. Меланхолійна натура дуже тонка. Такі люди спостережливі і проникливі.
Меланхолікам не слід вибирати роботу, де потрібне постійне спілкування з людьми, а також професії, що несуть у собі постійні стресові ситуації, — хірург, льотчик, пожежний, диспетчер, рятувальник, психолог. Меланхоліки часто знаходять себе у творчих, гуманітарних або сільськогосподарських напрямках професій. За типом темпераменту їм рекомендуються стати педагогами (особливо працюють з дітьми молодших віків), художниками, композиторами, ветеринарними лікарями, зоотехніками, діячами мистецтв.

Психологи вважають, що характер людини містить в собі елементи кожного темпераменту, більшою чи меншою мірою. Якщо ви будете уважні до себе і проявам свого характеру, то зможете без праці проаналізувати свою поведінку, вчинки і визначити свій тип темпераменту. Це допоможе вам надалі вибрати професію до душі.

До вибору професії не варто ставитися, як до чогось, що раз і назавжди визначить вашу подальшу долю. У вас попереду ще ціле життя, адже напевно ви знаєте або ж чули про людей, які встигають отримати по дві або навіть три вищих освіти. Звичайно ж, не варто все життя вчитися, просто постарайтеся якнайшвидше знайти своє покликання.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *