Все про гігієну зубів і порожнини рота

Не варто говорити, наскільки важлива гігієна порожнини рота. Після їжі в роті завжди утворюються кислоти, які негативно відбиваються на емалі зубів – вони її роз’їдають. Якщо вчасно не очистити кислоти, вони утворюють нальоти і скупчення, в результаті можна чекати утворення каменів і дірочок. А на тлі ослабленого і кровоточивих ясен положення і зовсім ускладнюється. Щоб уникнути цього, необхідно дотримуватися правил гігієни.

Загальні правила гігієни порожнини рота

Чищення зубів – це далеко не все. Гігієна починається з правильного харчування і тільки потім можна подумати про засоби профілактики. Ось кілька важливих правил, недотримання яких може привести вас в зону ризику:

  • Скоротіть до мінімуму використання лимонів і кислих продуктів в чистому вигляді. Ви можете пити чай з лимоном, але не їсти фрукт часточками.
  • Відмовтеся від прилипаючих солодощів, таких як іриски. Такі цукерки складно очистити від зубів. А ще від них часто болять зуби.
  • Проводьте легку чистку зубів і полоскання після кожного перекусу. Необов’язково кожен раз використовувати зубну пасту – досить потерти зуби м’якою щіткою.

Не менш важливо знати, що зуби потрібно чистити 2 рази на день: перший раз – після першого прийому їжі, а другий – на ніч.

Після того як ви перекусили, використовуйте в якості профілактики такі сучасні засоби:

  • Жувальну гумку без цукру (з її допомогою можна додатково очистити зуби);
  • Ополіскувач для зубів (очищає наліт і залишки їжі);
  • Звичайну воду (для полоскання при відсутності інших засобів).

Вибір зубної пасти та щітки

Щоб відвідування стоматолога не обернулося для вас лікуванням ясен або видаленням зуба, вибирайте хорошу зубну пасту. Зазвичай вони діляться на два типи:

Гігієнічні. Служать тільки для чищення зубів від нальоту. Деякі з них додатково освіжають подих. Але на цьому їх переваги закінчуються.

Профілактичні. Більш великі за своєю дією – рятують від карієсу, захищають емаль, зміцнюють ясна. Існує цілий ряд протизапальних зубних паст на основі трав. Є серії паст з відбілюючим ефектом, їх краще використовувати рідше, щоб не пошкодити емаль.

Стоматологи рекомендують міняти пасти, щоб ефект «Не приїдався».

Замість зубної пасти можна користуватися і порошком. Його ефект не гірше, а часто і краще, тому що в складі застосовуються натуральні компоненти. До речі, вартість порошку на порядок менше.

Вибір якісної зубної щітки – ще один спосіб підтримувати зуби в ідеальній чистоті.

Всі щітки відрізняються за ступенем жорсткості:

  • найжорсткіша (для знімних протезів);
  • середньо жорстка;
  • м’яка (для ослаблених ясен і для дітей).

Зубна щітка змінюється раз в 2 місяці і використовується тільки однією людиною. Якщо ви хочете більш серйозного підходу, то можна придбати і електричну зубну щітку, але навіть в цьому випадку важлива не стільки щітка, скільки техніка чистки.

Правильна чистка зубів

Правильна чистка зубів

Як правильно чистити зуби? Якщо коротко, то навчання просте: для цього щітка повинна рухатися від ясен до краю зуба вимітаючим рухом.

Якщо їжа застрягла в зубах, скористайтеся зубною ниткою. Це кращий засіб, щоб позбутися від частинок їжі в міжзубних просторах. Іноді тільки після нитки виникає відчуття, що зуби почищені, настільки добре вона справляється із залишками їжі.

При відсутності зубної нитки, спробуйте використовувати зубочистку. З її допомогою ви зможете видалити точкові скупчення залишків їжі. Єдиний її мінус – вона може пошкодити ясна, тому дійте вкрай обережно.

Щоб зубочистка видалила залишки їжі, тримайте її під кутом в 45 градусів до зуба.
При виникненні проблем з яснами стоматологи радять застосовувати іррігатори – прилади для видалення залишків їжі за допомогою цівок води. Іригатор видаляє зубний наліт і масажує ясна.

Один раз на півроку рекомендується відвідувати стоматолога, щоб консультуватися з приводу стану своїх зубів і вчасно виявляти проблеми. З щирим серцем можемо рекомендувати стоматологію в Києві http://lukashuk.com.ua Не чекайте, поки виникне біль – йдіть до лікаря, якщо з’явився камінь, наліт, карієс або неприємний запах. З захворюваннями краще розбиратися на ранніх етапах. Особливо якщо це симптоми стоматиту.

Гігієна порожнини рота

Гігієна порожнини рота у дитини

Принципової різниці чистки зубів дітей і дорослих немає, але тонкощі і деякі нюанси все-таки є.

У найперші місяці життя малюка батьки повинні стежити за яснами. Після годування ясна протираються серветками, просоченими содовим розчином або напальчниками з тим же складом.

Коли з’являються молочні зубки, приходить час навчання. Купуйте дитині дитячі зубну пасту і щітку. Перші проби повинні бути короткими – по 20 секунд. Наступні чистки потрібно збільшувати за тривалістю.

Щоб у дитини виник інтерес до чищення зубів, використовують спеціальні ігри, календарі та казки.

Які саме засоби для чищення зубів вибирати для дитини, підкаже виробник. Зазвичай щітка для малюка має коротку ручку і м’які щетинки, а зубна паста має приємний смак.

Привчіть дитину брати зубної пасти не більше нігтика його мізинчика. Так він привчиться правильно дозувати пасту.

В якості додаткового догляду для малюків можна використовувати спеціальні серветки. У їх складі присутній ксиліт, який вбиває бактерії, що розмножуються на яснах і емалі зубів. Такі серветки потрібно тримати в холодильнику, щоб їх холод знімав можливі больові відчуття.

Гігієна порожнини рота

Згодом дитини привчають до зубної нитки, навчивши користуватися нею між прийомами їжі.

Як стежити за порожниною рота при знімному протезі?

Коли пацієнтові встановлюється протез, правила догляду за ротовою порожниною трохи змінюються. Не можна нехтувати рекомендаціями лікарів, інакше протез не прослужить стільки, скільки може, і дуже швидко втратить свій естетичний вигляд.

Основна проблема знімних протезів – до них потрібно ще звикнути. На перших порах, поки йде звикання, можна придбати захист від роздратування в ротовій порожнині. Спеціальні препарати допомагають очищати порожнину рота додатково. Як тільки неприємні відчуття при звиканні проходять, допоміжні засоби можна скасовувати.

У використанні знімних конструкцій є свої недоліки. Через протез:

  • порушується природне очищення порожнини рота;
  • змінюється циркуляція слизової в роті;
  • порушується тепловий обмін, навіть дикція і смакові властивості продуктів.

Першими від неправильної гігієни порожнини рота при протезах страждають ясна. Через бактеріальний наліт ясна запалюються, звідси виникає і неприємний запах. Щоб цього не виникало, на вашій поличці у ванній завжди повинні бути:

  • Фіксуючі креми і прокладки (спеціальні засоби для штучних зубів);
  • Порошок з очищуючим ефектом (можна придбати і у вигляді таблеток);
  • Очищаюча щіточка для очищення протеза;
  • Додаткові засоби для чистки штучних зубів.

Також ви повинні придбати:

  • Спеціальну пасту, якою чистять міжзубні проміжки;
  • Йоржик для чищення міжзубних проміжків;
  • Зубну щітку з самою м’якою щетиною;
  • Зубну нитку;
  • Ополіскувач для зміцнення ясен;
  • Таблетки, щоб визначати зубний наліт.

Гігієна порожнини рота

Хороший догляд за протезом – це відсутність на ньому нальоту, а також частинок їжі. Щоб цього домогтися, робіть наступне:

  • Чистіть протез 2 рази в день;
  • Полоскайте рот після кожного прийому їжі, а протез промивайте під проточною водою;
  • Очищайте знімні зуби в дезинфікуючому розчині;
  • На ніч протези знімайте.

Будьте особливо уважні з внутрішньою поверхнею протеза – в місці, де він контактує з яснами.

Коли протез потрібно транспортувати, використовуйте для цього спеціальний контейнер.

Що таке індекси гігієни порожнини рота?

Навіщо потрібно знати індекс гігієни порожнини рота? Ці відомості важливі для стоматолога, щоб відобразити картину лікування пацієнта. Таких індексів досить багато, кожен потрібен для визначення більш вузького спрямування в лікуванні, наприклад, пародонтозу.

Найпоширеніший індекс відображає ураження зубів карієсом. Тут враховуються:

  • Каріозні зуби;
  • Пломбовані зуби;
  • Дистанційні або підлягачі видаленню зуби.

Оцінки зубів складаються в суму, і далі показник дає уявлення про інтенсивність розвитку карієсу у конкретного пацієнта.

Рівень інтенсивності розвитку карієсу виражається у відсотках, де від 80% інтенсивність висока, а до 30% – найнижча.

Щоб оцінити ефективність гігієни порожнини рота, проводять спеціальний тест – фарбування зубів. Індекс розраховується для кожного зуба в спеціальному коді, а потім дані виводяться в загальну суму. Таким же чином оцінюють прикус, стан ясен, естетичний індекс тощо.

Як можна скористатися гігієнічним індексом в домашніх умовах і навіщо це потрібно? Ви зможете самостійно оцінити, наскільки добре піклуєтеся про зуби. Для тесту і об’єктивного оцінювання вам потрібно придбати спеціальний барвник. Він забарвлює відкладення на зубах. Чим інтенсивніше забарвлення, тим нижче оцінка гігієнічного стану зубів.

Чим загрожує погана гігієна порожнини рота?

Навіть якщо вам здається, що ви добре доглядаєте за зубами і кожен день грунтовно чистите їх, перегляньте свої правила. Показником якості гігієни завжди є відсутність проблем з зубами, здорові ясна і приємний запах з рота. Якщо хоч одна з умов відсутня, то догляд здійснюється погано або невірно.

Більшість захворювань зубів виникають виключно через погану гігієну.

Карієс і камінь – це наслідок скупчення на зубах нальоту. Він розташовується навіть в неочевидних місцях:

  • В ямках різців;
  • Між зубами;
  • Під яснами в шийці зуба;
  • На яснах.

Якщо не стежити за нальотом і вчасно його не очищувати, накопичення формують мікробне середовище, яке руйнівно впливає на верхні тканини зуба. Звідси і карієс.

Навіть якщо ви регулярно відвідуєте стоматолога, який вам лікує карієс, тривалий несвоєчасний догляд за порожниною рота загрожує повторним рецидивом розвитку хвороби зубів. Пломбовані зуби доведеться переліковувати, а з ними і грунтовно займатися хворобами ясен – пародонтитом і гінгівітом.

Скупчення мікробів в порожнині рота – це не тільки естетична проблема. Погані зуби позначаються на роботі всього організму, викликаючи захворювання шлунка і алергічних реакцій.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *