Як побороти тривогу
Буває, напевно, у кожної людини, коли вона сама відчуває різні сигнали тривоги. Це найбільше проявляється в тому, що людина кілька разів перевіряє, чи вимкнута вода, чи закриті двері, йдучи з будинку (квартири), чи вимкнутий той чи інший побутовий прилад – праска, телевізор… І такий стан людини досить небезпечний.
Звичайно тоді, коли такі сигнали тривоги включаються не по справі, як у автомобіля, що виє під вікнами мешканців, коли ніхто його не чіпає, а сирена не вгамовується – це очевидно електроніку щось заклинило. З нервовою системою людини також таке трапляється: замикає зазвичай підкоркову область мозку під назвою «гіпокамп». Саме в гіпокампі зберігається пам’ять про звичні дії людини – це і погасити світло, вимкнути конфорки на газовій плиті, закрити кран… Все це людина робить завжди (майже) на напівавтоматі, до того ж мільйони разів протягом усього життя. Але, іноді тривожна сигналізація з якихось причин не спрацьовує. І після цього такі перевірки можуть стати нав’язливою ідеєю.
Порада: для того, щоб не відчувати таких побутових турбот, достатньо взяти за правило: йдучи з дому завжди заходити на кухню, перевіряти світло і конфорки газу, плиту, праску, пройтися по кімнатах… У той же час слід утримуватися від спокуси перевіряти всі «домашні» справи.
Передчуття біди у людини може бути і підказкою самої інтуїції людини. Саме тоді, в підсвідомості людини вже все прораховано з віддаленими наслідками ситуації, але безтурботний розум ще не помічає небезпеки або ж просто воліє закривати на неї очі. Саме таке занепокоєння зникає, як тільки проблема людини вже усунена, в цьому і полягає головна відмінність звичайної тривоги від патологічної. Трохи понервувати, після чого взяти себе в руки – це ситуація цілком нормальна для кожної людини.
У житті кожній людині необхідно керуватися правилом: «Ранок вечора мудріший». Якщо людина відчула почуття тривоги, рекомендується, попити трохи чаю з м’ятою або ромашкою і прямо відправиться в ліжко. Швидше за все, з ранку прокинувшись, людина зрозуміє, що така тривожність була справжньою дрібницею. А якщо ж це все-таки були не дрібниці, то до ранку у людини складеться відповідний план, яким чином можна все це залагодити. Пасувати у таких випадках не слід, особливо якщо з першого разу перешкоджати таким ситуаціям не вдасться. Важливо пам’ятати, що діяти людина ніколи не повинна з опалу.
Як позбутися тривоги
Трапляється і так, що тривога стає постійною. Саме тоді людина прагне щось зробити, щоб вона все-таки «пішла», але, на душі, звичайно, все одно залишається неспокійно. Сам же рівень тривожності у таких ситуаціях може і зростати. Як правило, в таких ситуаціях про щось хороше і не думається. Приміром, якщо людина готується до поїздки у відпустку, то, як правило, вона асоціюється з втратою багажу…
Нав’язливі думки про погане – це, як правило, наслідок нав’язливого стану тривоги. І саме такий стан людини часто спричиняє депресію і страхи. У таких ситуаціях, як правило, людина здійснює ритуальні дії, в тому числі і найбезглуздіші. Приміром, не вставати з лівої ноги, розрізати спечений пиріг в домашніх умовах на шість шматочків, але не на вісім… Але, однозначно задовго до того, як починаються такі заморочки, а також багаторазові перевірки замків, кватирок… у людини з’являються жести – це передвісники формування у людини неврозу. З такими «провісниками» людина часто починає поправляти волосся, зачіску, постійно ходить по кімнаті взад і вперед, постукує пальцями по столу, покусує кінчик олівця або ручки, гризе нігті… Саме такі повторювані дії самої людини заспокоюють, знижуючи рівень гормонів тривоги, а ще можна зробити масаж – масаж завжди заспокоює.
Для того, щоб зняти напругу, рекомендується скористатися ідеомоторними прийомами – діями, які здійснюються автоматично. Можна зайнятися в таких ситуаціях своїм хобі – вишиванням, прасуванням, в’язання спицями, при цьому найкраще працювати ще й щелепами. Якщо людина гризе насіння або ж жує жувальну гумку, рівень тривожності обов’язково знижується – це доведено наукою.
Не варто ніколи зациклюватися на проблемах, і жити в очікуванні якоїсь катастрофи. А краще всього привести свої нерви в порядок. Чудово в цьому плані допоможуть аромати анісу, апельсина, сандалу, троянди, іланг-ілангу – вони чудово заспокоять нервову систему, проженуть всі страхи і депресивні думки. Варто просто озирнутися навколо і побачити все прекрасне, тепле і гарне, тоді й тривоги «втечуть» самі по собі. Якщо людина більше стане думати про щасливе життя, тоді вона і вдасться такої. Адже життя – це чудово, якщо його таким зробити. Якщо ж тривога перейшла з психологічної площини в медичну – важливо звернутися до фахівця.
А якщо Ви відчуваєте почуття тривоги прямо зараз, спробуйте розслабитися, прийняти зручну позу і послухати кілька хвилин музику, сконцентрувавшись лише на ній.